Dilimlenmiş ve vakum ambalajlanmış sığır etinin raf ömrü üzerine ısırgan otu (Urtica dioica L.) su ekstraktının etkisi
Effect of water extract of Urtica dioica L. on the shelf life of vacuum packaged beef steaks
  1. Tez No: 380506
  2. Yazar: HAMİDE ALİNEZHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET İRFAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmada, dilimlenmiş-vakum ambalajlanmış sığır etinin raf ömrü üzerine liyofilize edilmiş ısırgan otu (Urtica dioica L.) su ekstraktının etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla dilimlenmiş sığır etleri liyofilize ısırgan otu (Urtica dioica L.) su ekstraktının farklı seviyeleri (0, 150, 300 ve 450 ppm) ile muamele edilmiş ve vakum uygulanarak ambalajlandıktan sonra 2±0,5°C'de 21 gün süreyle depolanmıştır. Depolama süresinin belirli günlerinde (0, 3, 6, 9, 12, 15, 18 ve 21) örneklerde pH, TBARS, renk (L*, a*, b*) değerleri ile psikrotrofik bakteri, laktik asit bakteri, Pseudomonas ve Enterobactericeae sayıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this search, the effects of lyophilised Urtica dioica L. water extract on the quality properties and shelf life of vacuum packaged beef steaks was investigated. For this purpose, beef steaks were arranged as control (vacuum packaging, VP), 150 ppm lyophilized Urtica dioica L. water extract+VP, 300 ppm lyophilized Urtica dioica L. water extract+VP and 450 ppm lyophilized Urtica dioica L. water extract+VP, and were stored 2±0.5°C for 21 days. The 0., 3., 6., 9., 12., 15., 18., and 21. days of the storage, psychrotrophic bacteria, lactic acid bacteria, Pseudomonas, Enterobacteriaceae counts, pH, TBARS and L*, a*, b* values of beef steaks were determined. By adding lyophilized Urtica dioica L.