Özdüzenleme yardımı ile kişiselleştirilmiş mobil ingilizce öğrenme
Personalized mobile english learning with self regulation assistance
- Tez No: 380564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, mobil cihazların yaygınlığı ve mobil öğrenme uygulamalarının azlığı göz önünde bulundurularak, metin okuma, metin üzerinden kelime sorgulama ve kelime testleri ile mobil cihazlar üzerinde İngilizce öğrenmeye yardımcı olan bir sistem önerilmiştir. Seviye belirleme testi yoluyla kullanıcıların seviyesi belirlenmektedir. Metinlerin zorluk dereceleri, içeriklerinde bulundurdukları kelime zorluk dereceleri ve Flesch okuma değerleri harmanlanarak hesaplanmakta ve Maksimum Bilgi Stratejisi kullanılarak kullanıcının en çok faydalanacağı ilk beş metin kullanıcıya önerilmektedir. Bununla beraber, metin içerisinden alıntılanan kelimeler, kullanıcılara basit ve etkili bir formülizasyondan geçirilerek test içeriğinde sorulmaktadır. Kullanıcının gelişim bilgilerini takip etmesi sağlanarak özdüzenleme yönünün desteklenmesi amaçlanmıştır. Yazılımın geliştirilmesi akabinde, 25 kullanıcının uygulamayı 5 gün boyunca denemesi sağlanmıştır. Deneme süreci sonunda, kullanıcılara anket yapılmıştır. Anket sonucunda sistemin verimli ve istenen doğrultuda çalıştığı saptanmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen uygulamanın İngilizce dilini mobil cihazlar üzerinde metin okuyarak öğretme amacı hedefine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, a mobile English learning assistant system with text-reading, word annotation and word quizes, was proposed, by considering prevalancy of mobile devices and lacking of m-learning applications. Users' levels are determined via a proficiency test. Difficulty of a text is estimated by blending lexical difficulty levels within the text and Flesch reading ease value of the text, and by using maximum information strategy the most favorable five texts are recommended for the user. Nevertheless, annotated words from the text are asked to the user in a quiz with a simple and effective formulization. User's review of his/her development progress is ensured to encourage one's self-regulation side. After the development of the software, 25 different users were provided to use the application for 5 days long. At the end of the trial, users are given a survey. Application is determined to be efficient and working in a desired way as a result of the survey. Consequently, the main aim, which is teaching English by text reading on mobile devices, is achieved