Empowering learner autonomy for developing writing skills through ai-enhanced reflective journals
Yapay zekâ destekli yansıtıcı günlükler aracılığıyla yazma becerilerinin geliştirilmesi için öğrenen özerkliğinin güçlendirilmesi
  1. Tez No: 883853
  2. Yazar: SENA KÖNEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yazma, İngilizce öğretimi ve öğreniminin çok yönlü ve temel bir bileşenidir ve bu beceri küresel iletişime, dilbilgisi temeline, kelime dağarcığı gelişimine ve genel dil yeterliliğine katkıda bulunur (Mandal, 2009; Marlina & Giri, 2014). Yazma, dilbilgisi kuralları, sözcüksel araçlar ve mantıksal bağlar hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra fikir üretme, fikirleri cümle ve paragraflar halinde oluşturma ve iyi geliştirilmiş formlarda oluşturulan fikirleri ve paragrafları gözden geçirme becerisi gerektirir. Ancak, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenciler, yazma süreçleri sırasında dilsel yeterlilik veya gerekli yazma stratejilerinin eksikliği nedeniyle bu alanlarda sorunlarla karşılaşabilirler. Buna ek olarak yazma, retorik becerileri, çıkarım analizi, kıyassal akıl yürütme ve argüman analizi oluşturmak ve geliştirmek için önemli miktarda zaman, çaba ve özveri gerektiren çok karmaşık bir etkinliktir. Ayrıca, düzenleme veya gözden geçirme, yazma süreçlerinin en zahmetli kısmıdır çünkü öğrencilerin yazılarındaki hatalar, yazma zayıflıklarının göstergesi olabilir (Pelger & Sigrell, 2016; Williams, 2013). Yazma becerilerinin geliştirilmesinde öğrenen özerkliğinin teşvik edilmesi öğrencilerin kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenmelerini sağlaması, öz disiplin ve sorumluluklarını artırması, öğretmen odaklı öğrenmeyle ilgili kısıtlamaları azaltması ve pratik bir araç olarak yansıtıcı günlüklerin kullanımıyla tamamlanan motivasyon ve özgüveni artırması nedeniyle büyük önem taşır (Lighbown & Spada, 2013). Öğrenen özerkliği, öğrencilerin bağımsız olarak hedef belirleyebilmelerini, öğrenmelerini yönlendirebilmelerini ve denetleyebilmelerini gerektirir. Ancak, bazı öğrenciler bu sorumlulukla mücadele edemeyebilir ve öğretmenlerden ek destek ve rehberliğe ihtiyaç duyabilir. Öğrenen özerkliği aynı zamanda öğrencilerin kendi kendilerini motive etmelerini ve öğrenimleriyle ilgilenmelerini gerekli kılar fakat bazı öğrenciler motivasyondan yoksun olabilir veya konuya ilgi duymayabilir, bu da öğrenme süreçlerini kontrol etme yeteneklerini engelleyebilir (Çakıcı, 2015). Yansıtıcı günlük yazma, öğrencileri kendi öğrenme yolculukları için sorumluluk almaya teşvik ederek, üstbilişsel becerileri geliştirerek, yeteneklerinin farkındalığını artırarak iç gözlem ve öz değerlendirmeyi kolaylaştırarak yazma becerilerini geliştirmede ve öğrenen özerkliğini geliştirmede önemli bir rol oynar (Kim & Park, 2019). Bu süreç, yapay zekâ ile geliştirilmiş araçların entegrasyonu ile daha da geliştirilebilir. Yazma becerilerini ve yansıtıcı günlük tutma yoluyla öğrenen özerkliğini geliştirmede yapay zekâ destekli yansıtıcı araçların kullanılması, öğrenenler için kişiselleştirilmiş geri bildirim ve yardım, artan öğrenci katılımı ve motivasyonu ve üstbilişsel yeteneklerin geliştirilmesi gibi çeşitli fırsatlar sunar ve sonuçta öğrenenlerin kendilerini yazma yoluyla ifade etmelerine yardımcı olur (Zheng et al., 2023). Yansıtıcı günlük tutmayla ilgili başlıca zorluklardan biri, bazı öğrencilerin, özellikle kendilerini bu şekilde ifade etmeye alışkın değillerse, deneyimlerini ve düşüncelerini yazılı olarak yansıtmakta zorlanabilmeleridir; bu da yansıtıcı günlük yazmanın öğrenci özerkliğini ve kendi kendine düşünmeyi teşvik eden bir araç olarak etkinliğini sınırlayabilir. Ayrıca, öğrenciler düzenli olarak yazmak için zaman ve motivasyon bulmakta zorlanabilir, bu da düşüncelerinin kalitesini ve derinliğini etkileyebilir. Bir başka sorun ise öğrencilerin yansıtıcı yazıları hakkında yeterli geri bildirim veya rehberlik alamamalarıdır; bu da yazma becerilerini ve üstbilişsel yeteneklerini geliştirme yeteneklerini sınırlayabilir (Roesler, 2020). Bu kaygılar göz önünde bulundurulduğunda mevcut çalışma, yapay zekâ destekli yansıtıcı günlükler aracılığıyla yazma becerilerinin geliştirilmesi için öğrenen özerkliğinin güçlendirilmesi konusunu ele almaktadır. Bu araştırma, öğrencilerin yazma becerilerini arttırmak ve öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek amacıyla yapay zekâ teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini incelemektedir. Bu çalışma aynı zamanda yapay zekâ destekli yansıtıcı günlüklerin öğrencilerin öğrenen özerkliğini teşvik etme potansiyelini vurgulamakta ve bu yöntemin yazma becerilerinin geliştirilmesine olan katkısını değerlendirmektedir. Araştırma sonuçları, eğitimcilerin ve öğrencilerin bu yenilikçi yaklaşımı kullanarak daha etkili bir öğrenme deneyimi elde etmelerine yardımcı olacak önemli bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma geleneksel yansıtıcı günlüklerin ve yapay zekâ ile geliştirilmiş yansıtıcı günlüklerin kullanımının yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenciler arasında yazma becerileri kapsamında öğrenen özerkliklerinin gelişimine olan katkısını araştırmayı amaçlamaktadır. Ek olarak çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenciler arasında yazma becerilerinde öğrenen özerkliğinin geliştirmesi açısından geleneksel ve yapay zekâ ile geliştirilmiş yansıtıcı günlüklerin kullanımı arasında bir farklılık olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın yöntemi, değişkenlerin birbirleriyle ilişkilendirilmesini gözlemleyebilmek için deneysel yöntem olarak seçilmiştir. Bu çalışmada deneysel araştırma, belirli ve kontrol altındaki prosedürlerin gruplar halindeki katılımcılara uygulandığında ortaya çıkan etkilerini incelemek için kullanılmıştır (Seliger & Shohamy, 1989). Çalışma 2023-2024 akademik yılı Bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, İstanbul'da bulunan bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık programına kayıtlı 36 öğrenci katılmıştır. Başlangıçta, kontrol ve deney gruplarındaki katılımcılar daha önce oluşturulmuş iki şubeden rastgele seçilmiştir. İngilizce yeterlilikleri B1 düzeyinde olan katılımcıların 17'sini (%47,22) erkekler, 19'unu (%52,78) ise kadınlar oluşturmaktadır. Yaşları 18 ile 21 arasında değişen katılımcıların yaş ortalaması 18,83'tür. Katılımcıların 18'i Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden (%50), 16'sı Yazılım Mühendisliği'nden (%44,4) ve 2'si Endüstri Mühendisliği'nden (%5,6) oluşmaktadır. Ayrıca, gözlemlenen sonuçların altında yatan nedenleri araştırmak ve incelemek için bir odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Her gruptan altı katılımcı, ayrı ayrı düzenlenen 30 dakikalık bir oturum için rastgele seçilmiştir. Katılımcıların yaşları 18 ila 20 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 18,75'tir. Araştırma için veri toplamak amacıyla önce katılımcıların yaşları, cinsiyetleri, bölümleri ve İngilizce yeterlilik düzeyleri gibi verileri toplamak için bir demografik bilgi anketi ve sonrasında Orakcı ve Gelişli (2017) tarafından geliştirilen Öğrenen Özerkliği Ölçeği (LAS) kullanılmıştır (Bkz. Ek A). Her iki gruptaki katılımcılar ön testi tamamladıktan sonra, beş hafta boyunca paragraf yazmaya odaklanan çeşitli alıştırmaları tamamlamışlardır. Kontrol grubu her yazma aktivitesinden sonra geleneksel yansıtıcı günlükler tutarken, deney grubu ChatGPT adlı yapay zekâ sohbet robotu yazılımı aracılığıyla yapay zekâ destekli yansıtıcı günlükler yazmıştır. Sonunda, her iki grup da son testi tamamlamıştır. Ayrıca, bir odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Katılımcıların yansıtıcı yazma ve özerk öğrenme hakkındaki görüşlerini keşfetmeyi amaçlayan sekiz sorudan oluşan görüşme, her gruptan 6 katılımcı olmak üzere toplam 12 katılımcıyla yüz yüze gerçekleştirilmiş ve toplam 60 dakika sürmüştür. Her bir katılımcıdan alınan yanıtlar titizlikle kaydedilmiş ve daha sonra araştırmacı tarafından analiz edilerek görüşlerin kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve kontrol ve deney grupları arasındaki farkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, toplanan ve analiz edilen verilerin bulgulara göre çalışmaya katılan öğrencilerin hem uygulamadan önce hem de sonra belirli bir düzeyde yazma özerkliği sergiledikleri ve katılımcıların uygulamadan sonra sadece küçük bir artış yaşadıkları görülmektedir. Bu durum, kullanılan günlük tutma yönteminden bağımsız olarak öğrenen özerklik seviyelerindeki artışın benzer olduğunu göstermektedir. Ek olarak, geleneksel yansıtıcı günlük tutmanın, öğrencilerin yazma becerilerindeki özerkliklerini önemli ölçüde etkilemediği gözlemlenmiştir. Bu tür günlüklerin, öğrencilerin İngilizce öğrenmelerine yardımcı olacak en uygun etkinliği seçme tercihlerinde olumlu bir değişimle birlikte, öğrencilerin özerkliklerinde yalnızca küçük bir artışa yol açtığı görülmüştür. Bu durum, geleneksel yansıtıcı günlüklerin, öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarına en uygun etkinlikleri seçme konusunda karar verme özerkliğini arttırabildiğini göstermektedir. Ancak, geleneksel yansıtıcı günlüklerin öğrenen özerkliğinin diğer yönleri üzerinde sınırlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, katılımcı öğrencilere yazma öğretiminde yapay zekâ ile geliştirilmiş yansıtıcı günlüklerin uygulanması, yazma motivasyonlarında gözlemlenen kısmi gelişmelerle birlikte özerk öğrenme davranışlarını önemli derecede etkilemediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, öğrencilerin kendilerini değerlendirme becerileri gözle görülür bir değişim göstermiştir; bu da yapay zekâ ile geliştirilmiş günlüklerin öğrencilerin yazılarını bağımsız olarak değerlendirme becerilerine katkıda bulunmuş olabileceğini göstermektedir. Öz değerlendirme becerilerindeki gelişme, yapay zekâ tarafından sağlanan yapılandırılmış geri bildirime bağlanabilir; bu da öğrencilerin yazılarındaki belirli güçlü ve zayıf yönleri geleneksel günlüklerden daha net bir şekilde belirlemelerine yardımcı olabilir. Buna ek olarak, yapay zekâ ile geliştirilmiş günlükleri kullanan öğrenciler arasında, doğrudan öğretmen açıklaması olmadan bile İngilizceyi bağımsız olarak anlama ve öğrenme becerilerine ilişkin güvende önemli bir artış vardır. Bu durumun, muhtemelen yapay zekânın öğrencileri anladıkları konusunda rahatlatan ve onları dilsel zorlukların üstesinden bağımsız olarak gelmeye teşvik eden anında geri bildirim mekanizması ile geliştirilmiş günlük tutma sürecinin yansıtıcı doğası ile ilgili olabileceği düşünülmüştür. Son olarak, geleneksel yansıtıcı günlüklerle karşılaştırıldığında, yapay zekâ ile geliştirilmiş yansıtıcı günlüklerin, öğrencilerin öğrenme sürecinde kendilerine danışılmasını tercih etmeleri üzerinde daha olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu tür günlükler ayrıca öğrencilerin zayıf yönlerini daha etkili bir şekilde belirlemelerine ve güçlü yönlerini fark etmelerine daha iyi yardımcı olmaktadır. Özetle, yazma becerisini geliştirmek için yapay zekâ destekli yansıtıcı günlüklerin benimsenmesi bazı avantajlar sunsa da, öğrenen özerkliğinin tüm seviyelerini belirgin bir şekilde yükseltmediği gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, öğrencilere, öğretmenlere ve müfredat geliştirenlere belirli öneriler sunulabilir. Öncelikle, öğrenciler yapay zekâ aracı destekli kaynaklardan geri bildirim aldıktan sonra neleri iyi yaptıklarını ve hangi alanlarda daha iyi yapabileceklerini düşünmek için zaman ayırmalıdır. Bu eylemi çok önemli kılan şey, bu yeni becerilerin tam olarak entegre edilmesini sağlarken aynı zamanda gerekli değişiklikleri yapmaya teşvik etmesi ve yapay zekâ yazma araçlarının sürekli olarak kullanılmasının, yazar olarak yeteneklerin gelişmesine yardımcı olmasıdır. Kişilerin düzenli kullanımları, geri bildirimleri aşamalı olarak dahil etmelerine, yazma tekniklerini geliştirmelerine ve etkili İngilizce iletişim kapasitelerine ilişkin özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olacaktır. Yapay zekâ araçlarını kullanmak, öğrencilerin hedeflerini daha hassas bir şekilde takip etmelerini ve bu hedefler hakkında bireyselleştirilmiş geri bildirim almalarını sağlayarak hedeflenen yazma becerilerini geliştirmenin yanı sıra bağımsızlığı da besler. Buna ek olarak, öğretmenler, bu araçları okulda daha etkili hale getirmek için kendilerine anında, özel yanıtlar veren yapay zekâ araçlarından yararlanmalıdır. Bunu yaparak, öğrencilerin motivasyonunu ve kendi benzersiz öğrenme stillerine ve tercihlerine katılımını artırma ve böylece öğrenciler arasında bağımsızlığı teşvik etme sağlanabilir. Öğretmenler, öğretimlerinde yapay zekâ odaklı eleştirel yazma ve hibrit yöntemler gibi geleneksel yöntemlerin bir karışımını kullanmak için motive edilmelidir. Öğretmenlerin yapay zekâ teknolojisini eleştirel yazma uygulamalarıyla birleştirmesi, öğrencilerin eskisinden daha düzenli ve kişiselleştirilmiş geri bildirimler almasını sağlayarak onları daha iyi anlamaya ve dolayısıyla daha bağımsız öğrenenler haline getirecektir. Mesleki gelişim açısından, öğretmenlerin öğretim yöntemlerinde yapay zekâ araçlarından yararlanma becerilerini geliştirebilmeleri için yapay zekâ araçlarının yetkin entegrasyonu konusunda sürekli eğitim almaları gerekmektedir. Yapay zekâ teknolojilerinin pratik kısımları, onlarla müfredat entegrasyonu için yollar ve öğrencilerin eğitimi üzerindeki etkilerini kontrol etme ve bunlara erişme yöntemleri eğitim kapsamına alınmalıdır. Müfredat geliştirmeye gelindiğinde, yapay zekâ bileşenleri istenen öğrenme hedeflerine uyacak şekilde uyarlanmalıdır. Bu, örneğin, bir müfredatın amacının eleştirel yazma becerilerini geliştirmek olduğu durumlarda, yapay zekânın öğrencilerin metin oluştururken eleştirel düşünmelerini sağlayacak yorumlar sunması gerektiği anlamına gelir ve bu sebeple yapay zekâ sisteminin özellikleri belirli eğitim hedefleriyle uyumlu hale getirilmelidir. Öğrencilerin eğitim ve kültürel geçmişleri, yapay zekâ araçlarını entegre eden bir müfredat geliştirirken dikkate alınması gereken önemli hususlardır. Yapay zekâ öğretim kaynakları, yeterince hassas olunması durumunda öğrenciler için daha kişiselleştirilmiş, verimli ve yararlı olabilir, böylece bir sınıf ortamında özerkliklerini artırmada daha iyi hale getirilebilir. Belirli gruplardan öğrencilerin neye ihtiyaç duyduğunu ve yapay zekâ çözümlerinin onlara daha iyi uyacak şekilde nasıl yapılabileceğini anlamadan bu hedeflere ulaşmak imkansızdır. Son olarak, yetkili kişiler, öğretmenlere teknik destek sağlamanın yanı sıra öğretimde yapay zekânın verimli kullanımı için destek sistemleri oluşturmalıdır. Bu, eğitim kursları düzenlemelerini ve hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin etkili yapay zekâ aracı uygulaması için yeterli kaynağa sahip olmalarını garanti etmelerini gerektirir. Ayrıca, kurumların çeşitli eğitim ortamlarına göre özelleştirilebilen yapay zekâ tabanlı araçları entegre etmede uyarlanabilir stratejiler kullandıklarından emin olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Writing is an essential component of English language teaching and learning and contributes language proficiency (Mandal, 2009; Marlina & Giri, 2014). Promoting student autonomy in the development of writing skills is of great importance as it increases their self-discipline and responsibility, reduces the constraints of teacher-centered learning, and increases motivation and self-confidence (Lighbown & Spada, 2013). Reflective journal writing has a major role for students to become autonomous learners while fostering their writing skills as it increases the awareness of their abilities and promotes self-evaluation (Kim & Park, 2019). This study aims to investigate the impact of using traditional versus reflective journals enhanced with artificial intelligence (AI) in terms of developing learner autonomy in writing skills among EFL learners. Following a quasi-experimental design, the data collection involved 36 college students studying in the English preparatory program. A demographic information questionnaire and the Learner Autonomy Scale developed by Orakcı and Gelişli (2017) were used to collect data for the research. While the control group kept traditional reflective journals after each writing task, the experimental group wrote AI-assisted reflective journals using an AI chatbot software for five weeks. The findings revealed that traditional reflective journaling had a small impact on students' autonomy whereas the implementation of AI-enhanced reflective journals showed a noticeable change in students' self-evaluation skills. Thus, it is recommended that AI teaching resources can be used for more personalized instruction for students to make them better able to increase their autonomy in a classroom setting.