İstanbul ilindeki bir gırgır teknesinin 2013–2014 avlanma sezonundaki av miktarı ve av kompozisyonunun belirlenmesi
A purse seiner's catch composition and amount within 2013-2014 season in Istanbul
  1. Tez No: 380571
  2. Yazar: YUNUS PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAMSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma 2013–2014 av sezonunda Marmara Denizi'nde 26 m boyunda ve 480 Hp gücündeki gırgır teknesinde yürütülmüştür. Bir av sezonu boyunca sürdürülen bu çalışmada İstanbul boğaz girişi – Tekirdağ hattı boyunca toplamda 48 gün avcılık operasyonunda bulunulmuş ve 122 ağ sarımı yapılmıştır. Avcılığın gerçekleştiği yerler, av derinlikleri, av verimi, denize açılış-dönüş saati, ağ atım-çekim saati, hava-deniz-rüzgâr durumu değerlendirilmiştir. Katılımı sağlanan 122 ağ sarımının % 25'i 24 m' nin altında, % 31,5' i 24 – 28 m arasında, % 29' u 28 – 32 m arasında, %10,5'i 32 – 36 m arasında ve % 4' ü 36 – 40 m arasında gerçekleştirilmiştir. Türlere göre av oranları incelendiğinde, toplam avcılık içeresindeki en büyük pay % 64,8 ile istavrit balığına aittir. Bunu % 30,5' lik oran ile çinekop balığı, % 4,2 ile sardalya balığı, % 0,4 ile lüfer balığı ve son olarak % 0,1 ile diğer (palamut, kırlangıç, torik ve kalkan vs.) oluşturmuştur. Avcılığın gerçekleştiği bölgelerdeki avlanma miktarına ve bölgelere göre dağılım oranına bakıldığında, 11 bölgede gerçekleşen avcılığın en fazla yoğunlaştığı bölge % 37 ile Ataköy açıklarıdır. Toplamda 387,638 ton olan avcılığın 143,5 tonluk kısmı bu bölgede gerçekleştirilmiştir. Avcılık miktar ve oranının ay bazında incelenmesiyle en fazla av miktarının 95 ton (% 25) ile Ekim ayında gerçekleştiği saptanmıştır. Toplam avın aylara göre birim çabadaki av miktarları (CPUE) incelendiğinde, en yüksek değer Eylül ayında 686,4 kg/saat/sarım olarak hesaplanmıştır. Bunu sırasıyla, Ekim (644,1 kg/saat/sarım), Kasım (433,2 kg/saat/sarım) Şubat (393,9 kg/saat/sarım), Nisan (356,0 kg/saat/sarım), Ocak (346,1 kg/saat/sarım) Aralık (328,8 kg/saat/sarım) ve Mart ayı değerleri (224,1 kg/saat/sarım) takip etmektedir. Ağ sarımı başına düşen ortalama birim av gücü ise 422,3 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the Sea of Marmara in 2013-2014 hunting season with 26 m long and 480 Hp purse seiners. In this study, sustained during a hunting season for the Bosphorus entry - Tekirdag have made a total of 48 days during the fishing operation and 122 purse seine winding is done. Areas where hunting takes place, fishing depth, fishing efficiency, opening and finishing the sea-trip time, purse seine pulse and shot clock, air-sea-wind conditions evaluated. Approximately 25 % of the participation of the provided 122 purse seine winding was carried out under 24 m. The majority of the catching section, 31.5 %, is provided between 24 - 28 m. 29 % of the catching between 28 - 32 m, 10,5 % between 36 - 40 m and finally 4 % of the catching between 36 - 40 m was carried out. When the catch rates analyzed according to ratio of fish species, the largest proportion of the total catch belongs the 64,8 % of horse mackerel. All caught fish belongs to 30,5 % of blue fish, 4,2 % of sardine, 0,4 % of blue fish and lastly % 0,1 belongs to other fish species (Atlantic bonito, tub gurnard, toric, turbot and etc.). Considering to the based on the amount and distribution of the ratio in fishing zone, the catch took place in 11 regions and the most concentrated area was Ataköy's offshore with 37% ratio. Total catch was 387,638 tons and 143,5 tons of catch was performed these area. The amount and the rate of catching with examination on the basis of months, the maximum amount of fish was 95 tons and a 25 % ratio was found to occur in October. Catch per unit effort by month in the total catch ( CPUE ) are analyzed, the highest value in September, 686.4 kg/ hr/number of windigs be calculated. This was followed by October ( 644.1 kg/ hr/number of windigs ) , November ( 433.2 kg/hr/ number of windigs ) in February ( 393.9 kg/hr/ number of windigs ), April ( 356.0 kg/ hr/number of windigs ) January ( 346.1 kg/hr/number of windigs ) December ( 328.8 kg /hr/number of windigs ) and March values ( 224.1 kg/hr/number of windigs ) is followed . The average catch per unit effort of winding per net has been identified as 422.3 kg.