Orta Karadeniz'de (Samsun-Yakakent, Ordu-Akçay) avlanan çaça (Sprattus sprattus phalericus Risso, 1826) balığının avlanabilir biyokütle tahmini
Estimating explotiable biomass for sprat (Sprattus sprattus phalericus Risso, 1826) catched by midwater trawl in Middle Black Sea (Samsun-Yakakent, Ordu-Akçay)
- Tez No: 380570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT GÖNENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Ocak – Mayıs 2014 dönemlerini kapsayan periyotta Samsun kıyısal bölgesinde dağılım gösteren çaça (Sprattus sprattus phalericus (Risso, 1826)) balığının avlanabilir stok büyüklüğü tahmini yapılmıştır. Çalışmada yöntem olarak“Taranan Alan Yöntemi”kullanılmıştır. Araştırma 40 metre derinlik konturu orta nokta kabul edilerek söz konusu derinliğin altındaki ve üstündeki su kesimlerinin her biri için birim alandaki avlanabilir çaça miktarı ve 2.508,395 km2 olarak hesaplanan Samsun kıyısal bölgesindeki avlanabilir çaça stok büyüklüğü tahmin edilmiştir. Buna göre birim alan başına düşen çaça miktarı 40 metreden sığ derinliklerde 40.018,76 ± 10.852,61 kg/km2, 40 metreden derin kesimlerde 27.758,77 ± 4.242,07 kg/km2 ve tüm çalışma sahasında 33.602 ± 6.017,46 kg/km2 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü Samsun kıyısal bölgesindeki çaça stokunun 84.287 ± 15.094 ton olduğu tahmin edilmiştir. Çalışma süresince elde edilen çaça balıklarının boy ortalamalarının 7,08 ± 0,02 cm olduğu ve boy frekans dağılımının en çok 7-7,4 cm boy grubunda yoğunlaştığı belirlenmiştir. Boy frekans dağılımı derinliklere göre incelendiğinde, 40 metreden sığ sulardaki çaça balıklarının 7 – 7,4 cm boy sınıfında, 40 metreden derin sulardaki çaça balıklarının ise 6,5 – 6,9 cm boy sınıfında yoğunlaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study exploitable stock biomass of sprat (Sprattus sprattus phalericus (Risso, 1826)) distributed along Samsun shelf area (SSA) was estimaed for the period 2014 January – May. Swept Area method was used in the study. Exploitable sprat per unit area and stock biomass in the SSA in size 2.508,395 km2 was estimated for deeper and shallower waters than 40 meters which was accepted as midpoint. Accordingly, exploitable sprat per unit area was determined as; 40.018,76 ± 10.852,61 kg/km2 in shallower area than 40 meters, 27.758,77 ± 4.242,07 kg/km2 in deeper area than 40 meters and 33.602 ± 6.017,46 kg/km2 for SSA. The exploitable stock size of sprat was estimaed as 84.287 ± 15.094 tons in SSA. Average length values of sampled sprats were 7,08 ± 0,02 and it was determined that 7-7,4 cm is the densest size group in distribution of length-frequency. The other hand, length frequency distribution with respect to depth, densest size groups as follows; 7 – 7,4 cm for shallower waters than 40 meters, 6,5 – 6,9 cm for deeper waters than 40 meters.