Karadeniz'de yaşayan bazı balıkların miksozoa parazit faunalarının belirlenmesi
Determination of myxozoan parasite fauna of some Black Sea fishes
  1. Tez No: 380572
  2. Yazar: HAKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkemizde balıkların miksozoa faunalarını belirlemeye yönelik ilk kapsamlı çalışma olan bu araştırmada 15.02.2013 ve 15.11.2014 tarihleri arasında Karadeniz'de yaşayan 31 adet balık türünden toplam 816 adet balığın miksozoa parazit faunaları araştırıldı. Ondört balık türünde toplamda 19 adet parazit türü (Sphaeromyxa sevastopoli türü Parablennius sanguinolentus balığında, Myxidium parvum türü P. tentacularis ve Salaria pavo balığında, M. gadi türü Merlangius merlangus balığında, Enteromyxum leei türü Chromis chromis balığında, Ortholinea gobiusi türü Neogobius melanostomus balığında, O. divergens türü P. sanguinolentus balığında, O. orientalis türü Mullus barbatus ve Alosa tanaica balıklarında, Ceratomyxa merlangi türü M. merlangus balığında, Myxobolus muelleri türü Diplodus annularis balığında, M. asymmetricus türü P. tentacularis ve P. sanguinolentus balıklarında, M. parvus türü Liza saliens ve M. barbatus balıklarında, M. rotundus türü Symphodus cinereus balığında, Myxobolus sp1. türü N. melanostomus balığında, Myxobolus sp2. türü Gobius paganellus balığında, Myxobolus sp3.türü G. niger balığında, Myxobolus sp4.türü L. saliens balığında, Henneguya sp. türü P. tentacularis balığında, Sinuolinea rebae türü Solea solea balığında, Polysporoplasma mugilis türü L. saliens balığında) bulundu. Tanımlanan 19 miksospor türünden 3 adedi (E. leei, O. orientalis ve S. rebae) Karadeniz parazit faunası için yeni kayıt, 12 adedi (S. sevastopoli, M. parvum, E. leei, O. gobiusi, O. divergens, O. orientalis, M. asymmetricus, M. parvus, M. rotundus, Henneguya sp., S. rebae ve P. mugilis) Türkiye parazit faunası için yeni kayıt ve 10 adedi için (M. parvum için S. pavo; O. gobiusi için N. melanostomus, O. orientalis için M. barbatus ve A. tanaica, M. muelleri için D. annularis, M. asymmetricus için P. sanguinolentus, M. parvus için M. barbatus, M. rotundus için S. cinereus, Myxobolus sp2. için daha önce hiç Myxobolus bildirilmeyen G. paganellus ve Henneguya sp. için daha önce hiç Henneguya bildirilmeyen P. tentacularis) yeni konak olarak kaydedildi. Araştırma süresince elde edilen tüm bulgular bu alanda yapılacak diğer araştırmalara önemli yol gösterici ve katkı yapıcı özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In this most comprehensive research study on the myxozoan parasites of the Black Sea fishes which was conducted during the period between 15.02.2014 and 15.11.2014, a total of 816 fish specimens belonging to 31 fish species were examined for their myxozoan parasite fauna. Nineteen parasite species (Sphaeromyxa sevastopoli in Parablennius sanguinolentus, Myxidium parvum in P. tentacularis and Salaria pavo, M. gadi in Merlangius merlangus, Enteromyxum leei in Chromis chromis, Ortholinea gobiusi in Neogobius melanostomus, O. divergens in P. sanguinolentus, O. orientalis in Mullus barbatus and Alosa tanaica, Ceratomyxa merlangi in M. merlangus, Myxobolus muelleri in Diplodus annularis, M. asymmetricus in P. tentacularis and P. sanguinolentus, M. parvus in Liza saliens and M. barbatus, M. rotundus in Symphodus cinereus, Myxobolus sp1. in N. melanostomus, Myxobolus sp2. in Gobius paganellus, Myxobolus sp3. in G. niger, Myxobolus sp4. in L. saliens, Henneguya sp. in P. tentacularis, Sinuolinea rebae in Solea solea, Polysporoplasma mugilis in L. saliens) were identified from 14 fish species. Of the 19 identified myxozoan parasite species, 3 species (E. leei, O. orientalis and S. rebae) for the Black Sea parasite fauna, 12 species (S. sevastopoli, M. parvum, E. leei, O. gobiusi, O. divergens, O. orientalis, M. asymmetricus, M. parvus, M. rotundus, Henneguya sp., S. rebae and P. mugilis) for Turkish parasite fauna, 10 species (S. pavo for M. parvum; N. melanostomus for O. gobiusi; M. barbatus and A. tanaica for O. orientalis; D. annularis for M. muelleri; P. sanguinolentus for M. asymmetricus; M. barbatus for M. parvus; S. cinereus for M. rotundus; G. paganellus for Myxobolus sp2., a fish species which was not previously any Myxobolus species reported and P. tentacularis for Henneguya sp., a fish species which was not previously any Henneguya species reported) for new host records were registered for the first time. The results obtained throughout the present study are in potantial for guidance for the other research studies on this area.