Ali Dağı ve Ziyaret Tepesi (Adıyaman) vejetasyonu
Vegetation of Ali Mountain and Ziyaret Hill (Adiyaman)
- Tez No: 380579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZAFER TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ali Dağı ve Ziyaret Tepesi Adıyaman il sınırları içindedir. Bu çalışma 2010- 2012 yılları arasında yapılmıştır. Sintaksonomik çalışmalar esnasında 40 familya, 111 cins ve 151 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanının endemizm oranı % 7,3'dir. Alanın vejetasyonu Braun-Blanquet metoduna (1932) göre incelendi. Bu çalışma sonucunda 84 örnek parsel değerlendirildi, 8 bitki birliği tespit edildi. Tespit edilen birliklerin hepsi bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve onların bağlı oldukları üst kategoriler aşağıdaki gibidir: Sınıf. Quercetea ilicis Br.-Bl. 1947 Ordo. Quercetalia ilicis Br.-Bl. 1931 em. Rivaz- Martinez 1975 Alyans. Quercion calliprini Zohary 1962 Birlik 1. Ceraso tortusae - Cotinetum coggyriaes ass. nova Birlik 2. Crataego monogynae - Rhetum coriariae ass. nova Birlik 3. Diantho anatolicii - Crataegetum monoginae ass. nova Ordo. Qerco – Carpinetalia orientalis Quezel, Barbero & Akman 1980 Birlik 4. Convolvulus galaticii - Quercetum brantii ass. nova Sınıf. Astragalo Brometea Quèzel 1973 Ordo. Onobrycho armenae - Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu ve Quzel 1984 Birlik 5. Scutellario orientalii - Hedysaretum santalinoidii ass. nova Birlik 6. Galio hierasolymitanii - Phragmitetum australidis ass. nova Birlik 7. Astragalo brachypetalii - Thymbretum spicatae ass. nova Alyans. Astragalo karamasici - Gysophilion eriocalycis Ketenoğlu, Quezel, Akman & Aydoğdu 1983 Birlik 8. Astragalo schizopterii - Amygdaletum arabicae ass. nova
Özet (Çeviri)
Ali Mountain and Ziyaret Hill are in the province of Adıyaman. This study conducted between the years of 2010-2012. During the studying of syntaxonomic; 40 families, 111 genera and 151 taxa have been identified. Endemism rate of the study area is 7.3%. The vegetation of the area analyzed by the method of Braun-Blanquet (1932). As a result of this study, 84 minimal area analyzed and 8 associations have been identified. All the associations are new to science. Associations and their higher units are as follows: Sınıf. Quercetea ilicis Br.-Bl. 1947 Ordo. Quercetalia ilicis Br.-Bl. 1931 em. Rivaz- Martinez 1975 Alyans. Quercion calliprini Zohary 1962 1. Ceraso tortusae - Cotinetum coggyriaes ass. nova 2. Crataego monogynae – Rhetum coriariae ass. nova 3. Diantho anatolicii – Crataegetum monoginae ass. nova Ordo. Qerco – Carpinetalia orientalis Quezel, Barbero & Akman 1980 4. Convolvulus galaticii – Quercetum brantii ass. nova Sınıf. Astragalo Brometea Quèzel 1973 Ordo. Onobrycho armenae – Thymetalia leucostomi Akman,Ketenoğlu ve Quzel 1984 5. Scutellario orientalii – Hedysaretum santalinoidii ass. nova 6. Galio hierasolymitanii – Phragmitetum australidis ass. nova 7. Astragalo brachypetalii – Thymbretum spicatae ass. nova Alyans. Astragalo karamasici – Gysophilion eriocalycis Ketenoğlu, Quezel, Akman & Aydoğdu 1983 8. Astragalo schizopterii - Amygdaletum arabicae ass. nova