Antik kent Seleucia Pieria
Ancient city Seleucia Pieria
  1. Tez No: 530459
  2. Yazar: CEYHUN KUSEYRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu belgesel projesi ile Hatay Samandağ İlçesi, Antik Çağ'daki adıyla Seleucia Pieria şehrinin günümüze kadar gelen Helenistik Dönem tarihi zenginliklerinin tanıtılması amaçlanmıştır. İmparator Vespasianus'un şehri ve limanı sel baskınlarından korumak için Musa Dağı'ndan çıkan derenin yatağını değiştirerek, sel sularını başka yöne akıtma düşüncesi hayata geçirilmiş; beden gücüne dayalı olarak yapılan çalışmalarla dağ oyularak, 1380 metre uzunluğunda bir tünel açılmıştır. Tünel, bir“Roma Mühendislik Projesi”olarak görülmektedir. Tünel yakınındaki Nekropol alanda Kaya Mezarları (Beşikli Mağara) yer almaktadır. Beşikli Mağaranın tavanındaki istiridye ve midye gibi deniz canlılarından oluşan motifler bir süsleme sanatı olarak görülmektedir. Dor Mabedi'nden kalan kalıntılar, yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu tarihi eserler, günümüzde gereken hassasiyetin gösterilmemesinden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
In this documentary project, it is aimed to introduce Samandağ district of Hatay and the richness of the Hellenistic Period of the city of Selucia Pieria with its name in ancient times. In order to protect the city and the port of the Emperor Vespasianus from floods, the idea of shedding flood waters by changing the stream bed of the earth coming out of Mount Moussa was passed on; the tunnel was opened 1380 meters long by carving the mountain with works based on body power. Tunnel is known as a“Roman Engineering Project.”Necropolis in the vicinity of the tunnel is seen in the rock tombs (Cave of the Besikli). The motifs of seafood such as oysters and mussels on the ceiling of the Cave of Besikli are seen as an art of ornamentation. Remains of Dor Sanctuary are visited by local and foreign tourists in almost every season of the year. Nowadays, these historical monuments are facing the danger of extinction because of the lack of sensitivity.