Ali Dağı ve ziyaret tepesinin (Adıyaman) florası
The flora of Ali mountain and ziyaret hill (Adıyaman)
- Tez No: 592779
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan, Adıyaman İli merkez ilçesi sınırları içerisinde bulunan Ali Dağı ve Ziyaret Tepesi florasını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırma alanımızda, 78 familya 288 cinse ait, 284 tür, 94 alttür ve 50 varyete olmak üzere, toplam 428 takson teşhisi yapılmıştır. Bulunan taksonlardan 19 (% 4.43) 'u endemiktir. 428 taksonun 3 tanesi Pteridophyta geri kalan 425 tanesi Spermatophyta divizyonuna olduğu tepit edilmiştir. Pteridophyta grubuna ait 3 familya 3 tanede cins tespiti yapılmıştır. Spermatophyta grubunun 6 taksonu Gymnospermea (Açık tohumlu), 419'si ise Angiospermea (Kapalı tohumlu) alt divizyosunda olduğu görülür. Angiospermae grubuna ait 350 taksonu Dicotyledones (Çift çenekli), 69 taksonu Monocotyledones (Tek çenekli) sınıfında bulunduğu tespit edildi. Araştırma bölgemizde, türlerimizin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımına baktığımızda; 97 (%22.66) taksonun İran-Turan olduğu görülüyor. 59 (%13.78) takson Akdeniz fitocoğrafyasında, 19 (%4.43) takson Avrupa-Sibirya bölgesi, 21 (%4.89) taksonun Geniş Yayılışlı olduğu ve 232 (%54.20) takson ise bilinmeyen takson sayısıdır. Araştırma alanımızdaki incelemeler sonucu elde edilen taksonların Raunkier yaşam formlarına göre; İlk sırada 197 (%45.02) takson ile Hemikriptofit, 2'inci sırada 136 (%31.77) takson ile Terofit, 3'üncü sırada 40 (% 9.34) takson ile Geofit, 4 'üncü sırada 24 (%5.60) takson ile Nanofenerofit, 5. sırada 11(2,57) mezofenorofit, 6. ve 7. sırada ise aynı oranda 10 (%2.33) takson ile Kamefit, Mikrofenerofit taksonların eşit oranda dağılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the flora of Ali Dağı and Ziyaret Tepesi located in the city center of Adıyaman, in the south eastern of Turkey. 429 taxa, including 284 species, 94 sub-species and 50 varieties belonging to 288 genera, 78 families were identified within the research-field. 19 (% 4,43) of the taxa are endemic. 3 of the taxa were determined to belong to the Pteridophyta division and 425 of the taxa were determined to belong to the Spermatophyta division. 3 families and 3 genera to belonging to the Pteridophyta group were determined. 6 taxa of the Spermatophyta group are seen to be in the the Gymnospermea sub-division and 419 taxa are seen to be in the Angiospermea sub-division. 350 taxa belonging to the Angiospermea group were determined to be in the Dicotyledones class and 69 taxa belonging to the Angiospermea group were determined to be in the Monocotyledones class. Given distribution of our species based on phytogeographical regions, in our research region, 97 (22.61 %) taxa are seen to be Iran-Turanian. 59 ( 13.75 %) taxa are seen to belong to the Mediterreanean phytogeography, 19 (4.42 %) taxa are seen to belong to European-Siberian region, 21 (4.89 %) taxa are seen to belong to the widespread, 233 (54.31 % ) taxa are unknown. Based on the Rankier for life forms, the taxa obtained through examinations in our research-field; Hemikriptofit comes the first with 197 (45.97 %) taxa, Terofit is the second with 136 (31.70 %) taxa, Geofit is the third with 40 ( 9.32 %) taxa, Nanofenerofit is the fourth with 25 (5.82 %), the fifth 11 (2.56) Mezofenorofit, the sixth and the seventh are Kamefit, Mikrofenerofit with the same proportion, 10 (%2.33) taxa.