Çanakçı Deresi su kalitesi ve kirlilik düzeyinin belirlenmesi
Determination of the water quality and pollution level of Çanakçi Creek
  1. Tez No: 380603
  2. Yazar: SERHAT DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Biyoloji, Aquatic Products, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giresun ili Görele ilçesinde denize dökülen Çanakçı Deresi'nin bazı su kalitesi parametreleri ve kirlilik durumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya Mart 2013 tarihinde başlanılmış ve Şubat 2014 tarihinde sonlandırılmıştır. Çalışma 12 ay boyunca yürütülmüş olup, tespit edilen 3 istasyondan su örnekleri aylık olarak toplanmıştır. Su kalitesi parametrelerinden; çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, pH, sıcaklık, tuzluluk, toplam çözünmüş katı madde (TDS), iletkenlik, klorofil-a, oksidasyon redüksiyon potansiyeli (ORP), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), toplam alkalinite, toplam sertlik, toplam amonyak nitrojeni (TAN), amonyum (NH4), amonyak (NH3), toplam fosfor, çözünebilir reaktif fosfor (SRP), askıda katı madde (TSS) tayinleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin ortalama değerleri; çözünmüş oksijen 7,11 mgL-1, oksijen doygunluğu %67,68, pH 7,92, sıcaklık 13 °C, tuzluluk 0,07 ppt, TDS 0,091 gL-1, iletkenlik 147 µScm-1, ORP -94,18 mV, BOİ5 3,83 mgL-1, toplam alkalinite 43 mgL-1, toplam sertlik 68 mgL-1, klorofil-a 1,92 µgL-1, TAN 0,67 mgL-1, amonyum 0,65 mgL-1, amonyak 0,026 mgL-1, toplam fosfor 0,46 mgL-1, SRP 0,02 mgL-1, AKM 20,3 mgL-1 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Çanakçı Deresi su kalitesinin tarımsal faaliyetler için kullanılabilir, sucul canlılar için uygun yaşam ortamı olabileceği ancak toplam fosfor 0,46 mgL-1 ve oksijen doygunluğu %67,68 bakımından kirlenmiş su sınıfına girdiği, amonyum 0,65 mgL-1 ve çözünmüş oksijen 7,11 mgL-1 bakımından az kirlenmiş su sınıfına girmektedir. Diğer parametrelerin kirlilik tehdidi yaratmayacak düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, aimed to determine some water quality parameters and the pollution level of the Çanakçı Creek which disembogue into Black Sea from Görele County of Giresun City, was started in March 2013. The water quality parameters of; dissolved oxygen, oxygen saturation rate, pH, temperature, salinity, total dissolved solids (TDS), conductivity, chlorophyll-a, oxidation reduction potential (ORP), biochemical oxygen demand (BOD), total alkalinity, total hardness, total ammonia nitrogen (TAN), ammonium (NH4), ammoniac (NH3), total phosphate, soluble reactive phosphorus (SRP), total suspended solids (TSS) were measured. The means obtained data were as follow; dissolved oxygen; 7,11 mgL-1, oxygen saturation rate; 67,68 %, pH; 7,92, temperature; 13 °C, salinity; 0,07 ppt, TDS; 0,091 gL-1, conductivity; 147 µScm-1, ORP; -94,18 mV, BOD; 3,83 mgL-1, total alkalinity; 43 mgL-1, total hardness; 68 mgL-1, chlorophyll-a; 1,92 ugL-1, TAN; 0,67 mgL-1, ammonium; 0,65 mgL-1, ammoniac; 0,026 mgL-1, total phosphorus; 0,46 mgL-1, SRP; 0,02 mgL-1, TSS; 20,3 mgL-1. Obtained data showed that the water quality of Çanakçı Creek may suitable for agricultural activities and may be a suitable living habitat for the living beings. However, total phosphorus rate 0,46 mgL-1 and oxygen saturation rate 67,68 % are situated in the contaminated water class. Ammonium rate 0,65 mgL-1 and dissolved oxygen rate 7,11 mgL-1 are fitted in the slightly contaminated water class. Çanakçı Creek may be classified as clean water and has no threat regarding to rest of the detected parameters.