Bazı deniz makroalglerinden (Ulva sp., Cystoseira sp., Corallina sp.) süspanse organik gübre üretimi ve biyodeneyle etkisinin belirlenmesi
Manufacturing of suspended organic fertilizer from some marine macroalgae (Ulva sp., Cystoseira sp., Corallina sp.) and determination of its effect by biotreatment
- Tez No: 380606
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Ulva sp, Cystoseira sp, Corallina sp. makroalgleri kullanılarak süspanse organik sıvı gübre üretimi ve bu gübrenin fasulye (Phaseolus vulgaris) bitkisinin verimine etkileri araştırılmıştır. Giresun sahil şeridinden Mayıs-Haziran aylarında uygun koşullarda toplanan algler (Ulva sp, Cystoseira sp, Corallina sp.) deniz suyu ile birkaç defa epifitler, sediment ve diğer organik maddelerden temizlemek amacıyla yıkanmıştır. Polietilen poşetler içinde laboratuvara taşınmıştır. Sonraki aşamada tuz ve kirliliğin giderilmesi için musluk suyu ile örnekler tekrar yıkanarak 1 gün oda sıcaklığında bekletilmiştir. Temizlenen yosunlar, 1-3 cm boyunda kıyıldıktan sonra 1:1 oranında distile su ile 1 saat süreyle sıcak suda ekstrakte edilmiştir. Bu işlem sonrası örnekler süzülerek oda sıcaklığında soğumaya bırakılmıştır. Soğuyan süspanse örnekler filtre edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir (41 nolu Whatman). Süspanse sonucu elde edilen süspanse sıvı organik gübreler 1:1:1 (Ulva lactuca, Cystoseira barbata, Corallina elongata) oranında karıştırılarak, %1, %5, %10, %15, %20, %25, %30 oranlarında suyla dozlar hazırlanmıştır. Bir kontrol, bir de kimyasal grupla birlikte 9 grup oluşturulmuştur. Her grup üçer defa tekrarlanmıştır. Phaseolus vulgaris bitkisine ilk gübre uygulaması topraktan daha sonra 3 defa yapraktan (foliar) yapılmıştır. Saksılarda yürütülen deneme süresi 9 hafta devam etmiştir. Elde edilen datalar SPSS Programında One Way Anova metodunda test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre fasulye verimi bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli (p0,05) bulunmuştur. Ayrıca bütün gübre dozları (%1 ve %25 hariç) kontrol ve kimyasal gübre gruplarına göre daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, suspended organic liquid fertilizer production using Ulva sp., Cystoseira sp., Corallina sp. macroalgae and investigated the efficiency of this fertilizer on bean plant (Phaseolus vulgaris). Algae is collected in appropriate circumstances in May and June from Giresun coastline, washed to remove epifits, sediment and another organic matter several times with sea water. These algae moved to the laboratory in polyethylene bags. Next step, washed again with tap water samples were stored at room temperature for 1 day to remove salt and impurities. Cleaning algae, hot water in a ratio of 1:1 with distilled water and was extracted for 1 hour after cut into 1-3 cm long. This procedure allowed to cool to room temperature after the samples by filtration. The cooled samples suspended in filtered and is ready for use (No. 41 Whatman). Suspending the suspending liquid organic fertilizer (Ulva lactuca, Cystoseira barbata, Corallina elongata) obtained by the mixing ratio of 1:1:1, %1, , %5, %10, %15, %20, %25, %30 water dose rate were prepared. A control group of 9 formed with a chemical group. Each group was repeated three times. Phaseolus vulgaris plants from the soil first, then 3 times a foliar fertilizer, application is made. 9 weeks of the trial period, which continued to pots in the greenhouse. One Way ANOVA using SPSS program data are obtained by the method have been tested. According to the findings from the research bean yield significant differences between the groups (p 0.05). In addition, all fertilizer doses (%1 and 25% excluded) gave better results when compared with the control and chemical fertilizers.