Giresun sahillerinden toplanan bazı deniz makroalglerinden (Ulva sp., Cystoseira sp. ve Corallina sp.) organik gübre üretim yöntemleri ve gübrelerin bitki besin elementlerinin belirlenmesi
Production processes of organic fertilizer from some marine algae (Ulva sp., Cystoseira sp. and Corallina sp.) collected along giresun coastals and determination of their plant nutrient elements
  1. Tez No: 380611
  2. Yazar: HASAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Deniz alglerinin (makroalg) insanlar tarafından kullanılması M.Ö. 2700 yıllarına kadar dayanmaktadır. Deniz alglerinin bilinen en eski kullanım şekli gübredir. Çünkü deniz algleri ve alg ürünleri bitki büyümesini stimüle eden çok sayıda bileşikler içerdiklerinden tarımsal alanda geniş çapta kullanılmaktadırlar.Çalışmamızda gübre hammaddesini oluşturacak algler (Ulva sp., Corallina sp., Cystoseira sp.) Giresun sahillerinden toplanmıştır. Toplanan algler deniz suyu ile yıkanıp yabancı materyaller ayrıldıktan sonra polietilen poşetler içinde laboratuara getirilip musluk suyu ile tekrar yıkanıp 12 saat tatlı suda bekletilmiştir. Temizlenen algler 3 kısma ayrılarak her alg türünden süspanse, sıvı fermente ve katı formda organik gübreler geliştirilmiştir. Süspanse ve sıvı fermente gübreler suda ekstraksiyon yöntemiyle, katı gübre formu ise kompostlaştırma yöntemiyle elde edilmiştir.Gübrelerde yapılan analiz sonuçlarına göre her alg türünden elde edilen gübre formlarının organik madde ve bitki besin elementleri yönünden ülkemiz organik gübre standartlarına uygun olduğu belirlenmiştir.Bu çalışmanın bilim insanlarımızın algler ve algal biyoteknoloji konularına yönelmesi ve ülkemizde bir alg endüstirisine katkıda bulunulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of algaes (macroalgae) by humans dates back to B.C. 2700. The oldest method to use seaweed is as fertilizer. Because seaweed and algal products contain many compounds that stimuli plant growth, they have been used in agriculture widely.The sample material of seaweeds (Ulva sp. Corallina sp, and Cystoseira sp.) in this study has been collected from natural beds through Giresun seashore. Washed with sea water, algae has been brought to the laboratories in polythene bags and wash with tap water then hold in fresh water along 12 hours to eliminate their salt. Washed algae has been divided into 3 types of algae suspended and solid form and liquid fermented organic fertilizers have been obtained. Suspending and liquid fermented form fertilizers were obtained by water extraction method, solid fertilizer form were obtained by composting.According to the analyses results of fertilizers obtained from three different algaes their algal organic matter and plant nutrients contents meet with of organic fertilizer standards of Turkey.This study is believed to add contribution on studies of algal industry of Turkey and also take often turn of our scientific people