Bazı deniz makroalglerinden (Ulva sp. Cystoseira sp. ve Corallina sp.) fermente sıvı organik gübre üretimi ve taze fasülye (Phaseolus vulgaris) verimine etkisinin belirlenmesi
The production of the fermented liquid organic fertilizer of some macro algae (Ulva sp. Cystosiera sp. ve Corallina sp.) and determine the effect of yield of bean (Phaseolus vulgaris)
  1. Tez No: 380607
  2. Yazar: EMRAH DUAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN AKYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın materyalini Giresun sahillerinden toplanan makroalglerden Ulva lactuca, Cystoseira barbata ve Corallina elongata türleri oluşturmaktadır. Toplanan makroalgler önce deniz suyu ile yıkanıp yabancı materyaller ayrıldıktan sonra polietilen poşetler içinde laboratuvara getirilip musluk suyu ile tekrar yıkanıp 24 saat tatlı suda bekletilmiştir. Yıkanan algler kıyıldıktan sonra 40 gün süreyle 1:1 oranında distile su ile fermantasyona bırakılmıştır. Fermantasyon sonunda kat ve sıvı kısımlar ayrılmış, sıvı ekstraklar 1:1:1 oranında karıştırılarak, bir kısmı analiz için saklanmış ve bir kısmı ise su ile dilüye edilerek %1, %5, %10, %15, %20, %25 ve %30 oranında dozlar oluşturulmuştur. İlk gübreleme ekimle birlikte toprağa ve diğer gübrelemeler ise 15 gün aralıklarla yaprağa (foliar) uygulanmıştır. Bir gruba gübre verilmemiş (kontrol), diğer bir gruba ise çiftçinin kullandığı kompoze kimyasal (NPK) gübre verilmiştir. Giresun Fındık Araştırma İstasyonunda yürütülen denemede fasulye bitkisi kullanılmış ve deneme tesadüf parselleri desenine göre üç paralelli olarak Temmuz ve Ekim ayları arasında yürütülmüştür. Yapılan analizlerde gübrede % 1,367 ± 0,01 Azot(N), 15,70 ± 0,49 ppm Fosfor (P) ve 765,90 ± 9,45 ppm Potasyum (K) olduğu belirlenmiştir. İstatistiksel olarak gübrenin fasulye verimine önemli bir etki yapmadığı (p> 0,05) fakat fasulye veriminin kimyasal gübre verilen grupla aynı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mateial of this study the constitute of species of macro algae Ulva lactuca, Cystoseira barbata ve Corallina elongata which is collected from the shores of Giresun. The scllected macroalgae, first washed with sea water after leaving the foreign materials, brought to the laboratory in polyethylene bags washed again with tap water and allowed to stand 24 hours in fresh water. After cutting up the washed algae, was allowed to ferment with 1:1 distilled water for a period of 40 days. At the end of the fermantation solid and liquid components separated, liquid extracts are mixed in a ratio 1:1:1, some parts are stored for analyzing and some parts diluted with the water %1, %5, %10, %15, %20, %25 and % 30 ratio doses formed. First fertilizing the soil with planting and other fertilizers were administered to the leaf (foliar)15 days intervals. Fetilizer has not given to a group (for control), chemicel composed fertilizer (NPK) which farmer uses has given to a another group. In the Giresun Hazelnut Research Station conducted experiment bean plant has been used and according to trial coincidence plot pattern in three paralleled conducted July and October. In the fertilizer analysis determined that % 1,367 ± 0.01 Nitrogen (N), 15,70 ± 0,49 ppm Phosphorus (P) and 765,90 ± 9,45 ppm Potassium (K). Stastically, fertilizer did not make a significant impact on bean (p< 0,05) but the efficiency of bean was observed same with the group of given chemical fertilizer