Akdeniz midyesi'nde (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) ağır metal seviyeleri; Giresun sahil şeridi örneği
The levels of heavy metals in (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) the Mediterranean mussel; examples of Giresun coasts
- Tez No: 380610
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP YALÇIN TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uzunluğu 122 km olan Giresun kıyısı boyunca belirlenen sekiz istasyondan toplanan midye (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) örneklerinin yumuşak dokularında, ağır metallerin birikim seviyeleri araştırılmıştır. Kıyı boyunca yer alan ilçeler esas alınarak sekiz istasyon belirlenmiştir. Ağır metal analizlerinden önce boy ve ağırlık ölçümleri yapılmıştır. Yaş yakma yöntemi kullanılarak metal ekstraksiyonları mikrodalga sistemde gerçekleştirilmiştir.Bruker ICP MS cihazında ağır metallerin Cd, Co, Cr, Cu, As, Se, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn) analizleri yapılmıştır.Analiz sonuçlarında metal seviyeleri yaş ağırlıkta μg/g cinsinden ortalama ± SH; Cr;0,56 ± 0,03, Mn; 6,23 ± 0,38, Ni; 12,70 ± 1,01, Zn ; 69,06 ± 4,20, Co; 1,97 ± 0,07,Cu; 2,65 ± 0,18, Fe; 161,08 ± 15,89, As; 3,16 ± 0,1 1, Se; 0,62 ± 0,05, Pb; 3,16 ± 0,08, olarak bulunmuştur. Metal içerikleri en çok birikim gösterenden en az birikim gösterene doğru; Fe > Zn > Ni > Mn > As > Pb > Cu > Co > Se > Cr,şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The heavy metal accumulation levels in the soft tissue of mussel (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819 )individuals, collected from eight stations along the 122 km long Giresun coast, were investigated. The eight stations were chosen based on town centers along the coast. Before performance of heavy metal analyses, the mean length and weight were calculated. The extract ions of mussel were made in microwave digestion program as wet weight. The heavy metals (Cd, Co, Cr, Cu, As,Se, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn) were determined by using ICP MS. The results were given as μg/g in wet weight mean ± SE; Cr; 0,56 ± 0,03, Mn; 6,23 ± 0,38, Ni; 12,70 ± 1,01,Zn; 69,06 ± 4,20, Co; 1,97 ± 0,07, Cu; 2,65 ± 0,18, Fe; 161,08 ± 15,89, As; 3,16 ± 0,11, Se; 0,62 ± 0,05, Pb; 3,16 ± 0,08. The Metal concentrations in descending order were as follow; Fe > Zn > Ni > Mn > As > Pb > Cu > Co > Se > Cr, respectively.