Gelevera Deresi su kalitesi ve kirlilik düzeyinin belirlenmesi
Determination of the water quality and pollution level of Gelevera Creek
  1. Tez No: 380609
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YALÇIN TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giresun ili Espiye ilçesinde denize dökülen Gelevera Deresi?nin bazı su kalitesi parametreleri ve kirlilik durumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya Haziran 2012 tarihinde başlanılmış ve Mayıs 2013 tarihinde sonlandırılmıştır. Çalışma 12 ay boyunca yürütülmüş olup, tespit edilen 3 istasyondan su örnekleri aylık olarak toplanmıştır. Su kalitesi parametrelerinden; çözünmüş oksijen, pH, sıcaklık, tuzluluk, toplam çözünmüş madde (TDS), iletkenlik, klorofil-a, oksidasyon indirgeme potansiyeli (ORP), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), toplam alkalinite, toplam sertlik, toplam amonyak nitrojeni (TAN), amonyak, nitrit, nitrat, sülfit, sülfat, sodyum, potasyum, turbidite, klorür, toplam fosfor, çözünebilir reaktif fosfat (SRP), askıda katı madde (AKM), sediment örneklerinden ise pH, sediment su yüzdesi ve yüzde yanabilir organik madde tayinleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin ortalama değerleri; çözünmüş oksijen 8,84 mgL-1, pH 7.70, sıcaklık 13,19°C, tuzluluk 0,06 ppt, TDS 0,086 gL-1, iletkenlik 131 mScm-1, ORP -95,1 mV, BOİ5 4,38 mgL-1, toplam alkalinite 33 mgL-1, toplam sertlik 62 mgL-1, klorofil-a 1,55 µgmL-1, TAN 0,65 mgL-1, amonyak 0,028 mgL-1, nitrit 0,003 mgL-1, nitrat 2,01 mgL-1, sülfit 7,92 mgL-1, sülfat 92 mgL-1, sodyum 11,40 mgL-1, potasyum 1,12 mgL-1, klorür 0,034 mgL-1, toplam fosfor 0,65 mgL-1, SRP 0,031 mgL-1, AKM 1,77 gL-1, sediment pH?ı 7,4, sediment su yüzdesi %21,15 ve sedimentte yüzde yanabilir organik madde miktarı ise % 4,56 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Gelevera Deresi su kalitesinin tarımsal faaliyetler için kullanılabilir, sucul canlılar için uygun bir yaşam ortamı olabileceği ancak toplam fosfor bakımından ortalama 0,65 mgL-1 düzeyi ile kirli su sınıfına girdiği, diğer parametreler için ise kirlilik bakımından tehdit unsuru yaratmayacak düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which has been carried out in order to determine some water quality parameters and the pollution level of the Gelevera Creek which disembogue into Black Sea from the Espiye County of Giresun City, was started in June 2012 and ended in May 2013. The research has been carried out for 12 months and water samples has been taken from determined three different stations by monthly. The water quality parameters of dissolved oxygen, pH, temperature, salinity, total dissolved solids (TDS), conductivity, chlorophyll-a, oxidation reduction potential (ORP), biochemical oxygen demand (BOİ5), total alkalinity, total hardness, total ammonia nitrogen (TAN), ammonia, nitrite, nitrate, sulphite, sulfate, chloride, total phosphate, soluble reactive phosphorus (SRP), total suspended solids (TSS) were analyzed. Additionally, pH and organic matter contents were measured from sediment samples. The means of obtained data were as follow; dissolved oxygen; 8,84 mgL-1, pH; 7.70, temperature; 13,19°C, salinity; 0,06 ppt, TDS; 0,086 gL-1, conductivity; 131 mScm-1, ORP; -95,1 mV, BOİ5; 4,38 mgL-1, total alkalinity; 33 mgL-1, total hardness; 62 mgL-1, chlorophyll-a; 1,55 ugL-1, TAN; 0,65 mgL-1, ammonia; 0,028 mgL-1, nitrite; 0,003 mgL-1, nitrate; 2,01 mgL-1, sulphite 7,92 mgL-1, sulfate; 92 mgL-1, sodium; 11,40 mgL-1, potassium; 1,12 mgL-1, chloride; 0,034 mgL-1, total phosphate; 0,65 mgL-1, SRP; 0,031 mgL-1, TSS; 1,77 gL-1, pH of the sediment 7,4, the sediment water content 21,15% and combustible matter of sediment 4,56%. Obtained data showed that the water quality of Gelevera Creek may suitable for agricultural activities and may be a suitable habitat for the living beings and getting into the category of mild contaminated according it?s average total phosphate rate of 0,65 mgL-1. The creek, however, may be classified as clean water and has no threat regarding to rest of the detected parameters.