Fungal lipid üretimi: Optimizasyon çalışmaları ve biyodizel üretiminde kullanılabilirliği
Fungal lipid production: Optimization studies and usage in biodiesel production
- Tez No: 380617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Fusarium proliferatum, Fusarium semitectum ve Fusarium culm mantarlarından lipid üretimi ve elde edilen lipidden de biyodizel üretimi gerçekleştirilmiştir. Maksimum lipid üretim koşullarının belirlenmesi amacıyla pH, farklı karbon ve azot kaynakları, demir varlığı gibi çeşitli sistem paremetrelerinin etkisi incelenmiştir. Kültür ortamlarından lipid ekstraksiyonu gerçekleştirilmiş ve elde edilen lipidler biyodizel üretiminde kullanılmıştır. Biyodizel üretimi transesterifikasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen biyodizelin karakterizasyonu karbon kalıntısı, viskozite, parlama noktası ve kükürt oranı analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda maksimum fungal lipid üretimi Fusarium proliferatum ile 24.96g/L olarak bulunmuştur. Lipidlerden elde edilen biyodizelin araştırılan karbon kalıntısı, kükürt oranı, kinematik vizkozite ve parlama noktası özellikleri standartlara uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study lipid production from Fusarium proliferatum, Fusarium semitectum ve Fusarium culmorum was studied, and biodiesel production from these lipids was investigated. The effect of system parameters such as pH, carbon source type, nitrogen source type and presence of iron on lipid production was investigated. Fungal lipid exraction from fungal biomass was achieved and the exracted lipids were used in biodiesel production. Transesterification method was used in biodiesel production. Flash point, viscosity, sulfur content and carbon residue analysis were used in biodiesel characterization. In the result of study, maximum lipid production were found as 24.96g/L by Fusarium proliferatum. Flash point, viscosity, sulfur content and carbon residue properties of the biodiesel produced in this study was found as in the range of standards.