1,4-dioksan verilen albino farelerde yeşil çayın bazı biyokimyasal parametreler üzerine koruyucu etkisi
The protective effect of the green tea by some biochemical parameters on the rats injected 1,4-dioxane
  1. Tez No: 380618
  2. Yazar: ELİF ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada 1,4-Dioksanın (C4H8O2) albino farelerde bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi incelenmiştir. 1,4-Dioksanın toksik etkisine karşı yeşil çay koruyucu madde olarak seçilmiş ve tüm uygulama gruplarına iki doz halinde uygulanmıştır. Bu kapsamda her bir grupta 6 albino fare (Mus musculus, 12?14 haftalık, 25?30 g ) olmak üzere 6 uygulama grubu oluşturulmuştur. Çalışma süresince (10 hafta) I. gruba pellet yem ve çeşme suyu, II. gruba 50mg/kg.ca dozunda yeşil çay ve çeşme suyu, III. gruba 100mg/kg.ca dozunda yeşil çay ve çeşme suyu, IV. gruba 720mg/kg.ca dozunda 1,4- Dioksan ve çeşme suyu, V. gruba 720mg/kg.ca dozunda 1,4-Dioksan + 50mg/kg.ca dozunda yeşil çay ve çeşme suyu, VI. gruba 720mg/kg.ca dozunda 1,4-Dioksan + 100mg/kg.ca dozunda yeşil çay ve çeşme suyu verilmiştir. Uygulama süresi sonunda farelerin kan örnekleri alınarak serum örnekleri elde edilmiştir. Serum örneklerinde ALT, AST, GGT, total protein, albumin, bilirubin ve kreatinin parametreleri incelenmiştir. Ayrıca her uygulama grubuna ait karaciğer dokuları izole edilmiş ve GSH, MDA analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda 1,4-Dioksan uygulanan gruplarda serum ALT, AST ve GGT plazma seviyelerinde önemli değişimler gözlenmiştir. Bu değişimler 1,4-Dioksanın hücreler üzerindeki muhtemel toksik etkileri ile açıklanabilir. Benzer şekilde 1,4-Dioksan uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla MDA ve bilirubin seviyelerinde artış gözlenirken, GSH, albumin ve total protein seviyelerinde azalmanın olduğu tespit edilmiştir. 1,4-Dioksan ile birlikte yeşil çay uygulanan gruplarda ise MDA ve bilirubin düzeylerinin IV. gruba kıyasla daha düşük olduğu, GSH ve albumin düzeylerinin ise daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar yeşil çayın toksik ajanlara karşı koruyucu etkisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 1,4-Dioxane (C4H8O2) on some biochemical parameters in albino mice were investigated. Green tea was selected as a protective agent against the toxic effects of 1,4-Dioxane and applied to all treatment groups in two dosage. In this scope 6 treatment groups with 6 albino mice (Mus musculus, 12?14 week, 25?30 g ) per group were created. In experimental period (10 week), group I treated with tap water, group II treated with 50mg/kg.bw green tea and tap water, group III treated with 100mg/kg.bw green tea and tap water, group IV treated with 720mg/kg.bw 1,4- Dioxane, group V treated with 50mg/kg.bw green tea+ 720mg/kg.bw 1,4-Dioxane and tap water, group VI treated with 100mg/kg.bw green tea+ 720mg/kg.bw 1,4-Dioxane and tap water. At the end of the experiment, blood samples ere collected and then the serum samples were obtained. ALT, AST, GGT, total protein, albumin and creatinin parameters were investigated in serum samples. And also liver tissues were isolated and MDA, GSH analysis were performed.As aresult of study, important alterations were observed in ALT, AST and GGT levels of 1,4-Dioxane treated group. This alterations can be explained by the potential toxic effects of 1,4-Dioxane on cells. Similiarly, an increase was observed in MDA and bilirubin levels of 1,4-Dioxane treated group and a decrease was observed in GSH, albumin and total protein levels compared to control. We found MDA and bilirubin levels of 1,4-Dioxane + green tea treated groups were significantly lower then in IV. group subjects and GSH and albumin levels were higher. The protective effects of green tea against toxic agents were supported from this results.