Giresun ili'nde tüketime sunulan balıklardan izole edilen enterobacterıaceae üyelerinin antibiyotik ve ağır metal dirençlilik düzeyleri
Antibiotic and heavy metal resistance levels of enterobacteriaceae isolates from retail fishes in Giresun
- Tez No: 380616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında Giresun İli'nde tüketime sunulan ve ticari değere sahip olan deniz balıklarından izole edilen Enterobacteriaceae üyelerinin antibiyotik ve ağır metal dirençlilik düzeyleri araştırılmıştır.Merkez ilçedeki farklı balıkçı tezgahlarından toplanan örneklerden toplam 134 izolat elde edilmiş ve bu izolatların 6 farklı antibiyotik grubunu temsil eden 9 ticari antibiyotik ile 3 farklı ağır metale karşı dirençlilikleri belirlenmiştir.İzolatların antibiyotik dirençlilikleri sırasıyla E(%85,07), CZ (%79,9), CTX (%78,36), CXA (%71,64), NA (%60,45), AM (%58,96), AK (%53,7), TE (%47,8) ve S (%17,91) olarak saptanmıştır. 12 izolatın tüm antibiyotiklere karşı dirençli, 11 izolatın ise hassas olduğu ortaya çıkartılmıştır.Tüm izolatların %88,05'inin ÇAD Değeri 0,2'den yüksek saptanmıştır. Ayrıca, izole edilen Enterobacteriaceae üyelerinin tamamı bakıra karşı dirençli iken, manganeze %99,9'u ve kurşuna %87,2'si dirençli bulunmuştur.Sonuç olarak, Giresun İli'ndeki ticari balık satışı yapılan tezgahlarda gerekli hijyen ve sanitasyon sağlanamadığından yöre halkı için tehlike oluşturabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study antibiotic and heavy metal resistance levels was investigated of isolated Enterobeacteriaceae from retail fishes in Giresun.Total of 134 bacteria was isolated from samples collected from different fish market in central town. Antibiotic resistance levels of isolates was determined respectively, E (85.07%), CZ (79.9%), CTX (78.36%), CXA (71.64%), NA (60.45%), AM (58.96%), AK (53.7%), TE (47.8%) and S (17.91%). It was found that12 isolates resistant to all antibiotics, 11 isolates sensitive and 88,05% of all isolates MAR index values were higher than 0,2. In addition, all isolates of the Enterobacteriace were resistant to copper while manganese 99.9% and lead 87.2% were resistant.It was concluded that retail fish markets in Giresun can cause public health problems due to the not provided necessary hygiene and sanitation.