Disodyum 4-amino-5-hidroksi-3-[(4-nitrofenil)azo]-6-fenilazo)-naftalin-2,7-disülfonat (naphthol blue black)'ın elektrokimyasal indirgenme davranışının belirlenmesi
Investigation of electrochemical reduction behaviour of 4-amino-5-hydroxy-3-[(4-nitrophenyl)azo]-6- -(phenylazo)-2,7-naphthalene disulfonic acid disodium salt , (naphthol blue black)
  1. Tez No: 380627
  2. Yazar: HÜSEYİN UZLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Disodyum 4-Amino-5-hidroksi-3-[(4-nitrofenil)azo]-6-fenilazo)-Naftalin-2,7-disülfonat (Naphthol Blue Black) boyarmaddesinin civa elektrotta pH:2,0-12,0 aralığında BRT tamponunda SWV, DPP, DCP ve CV teknikleri kullanılarak elektrokimyasal davranışı araştırılmıştır. Elektrot reaksiyonunun pH'a bağlı olduğu, pH arttıkça elektrot reaksiyonunun negatif potansiyele kaydığı, asidik ve bazik bölgelerde farklı sayıda protonun elektrot reaksiyonuna katıldığı gözlemlenmiştir. Azo boyarmaddenin pH'a bağlı olarak değişen adsorpsiyon katkılı bir elektrot reaksiyonu verdiği ve elektrot reaksiyonuna hem azo gruplarının hem de nitro grubunun katıldığı kompleks bir mekanizma üzerinden indirgendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study electrochemical behaviour of Disodium 4-amino-5-hydroxy-3-[(4-nitrophenyl)azo]-6-(phenylazo)-2,7-naphthalene disulfonic acid (Naphthol Blue Black Dye) was investigated at mercury working electrode in the range of pH:2.0-12.0 in Britton-Robinson buffer solutions by using SWV, DPP, DCP and CV techniques. The electrode reaction was found to be pH dependent and the increase in pH lead to negative shift of the electrode reaction and also the number of protons and electrons were changed in acidic and basic regions. The azo dye gives a pH-dependent and adsorption complicated electrode reaction and also its found that the electrode reaction has a complex reduction pattern via involving both azo and nitro groups.