Poli(Metilen Mavisi) modifiye camsı karbon elektrodun ribavirin'in moleküler baskılanmasında kullanımı
Molecular imprinting of ribavirine on poly(Methylene Blue) modified glassy carbon elektrode
- Tez No: 380628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada camsı karbon elektrot metilen mavisinin elektropolimerizasyonu ile modifiye edilmiştir. Elektropolimerizasyon ribavirin içeren ortamda yapılarak ribavirin molekülünün iletken polimer film içerisinde moleküler baskılanması yapılmıştır. Poli(Metilen mavisi) ve ribavirin baskılanmış poli(Metilen mavisi) modifiye elektrotların elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi ve potansiyometri teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Ribavirin çözeltilerinde ribavirin baskılanmış modifiye elektrodun empedans spektrumunun ve potansiyelinin değiştiği belirlenmiştir. Modifiye elektrodun ribavirine karşı potansiyometrik cevabı doğrusal olup sensör olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a glassy carbon electrode modified by the electropolymerization of methylene blue. Molecular imprinting of ribavirine in the conductor film was done by electropolymerization in a ribavirine containing media. Electrochemical properties of Poly(Methlylene blue) and ribavirine imprinted poly(Methylene blue) modified electrodes were studied by cyclic voltammetry, electrochemical impedance spectroscopy and potentiometry techniques. Changes in impedance spectra and potentials of ribavirine imprinted poly(Methylene blue) modified electrode have been determined in ribavirine solutions. The potantiometric response of the modified electrode has a linear characteristic thus it is shown that it can be used as a sensor for ribavirine.