Kraniyofasiyal morfoloji ve yüz tiplerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative evalution of craniofacial morphology and face types
  1. Tez No: 38071
  2. Yazar: MELİKE UYSAL (ELİTAŞ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAHİR ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
80 ÖZET KRANIYOFASIYAL MORFOLOJİ VE YUZ TİPLERİNİN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ Bu araştırma, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Arşivinden seçilen ortodontik tedavi görmemiş 226 bireyden elde edilmiş profil uzak röntgen resmi üzerinde yürütülmüştür. Çalışma, hiperdiverjan (SN/GoMe > 35°) kraniyofasiyal yapıya sahip 4 grup üzerinde yürütülmüştür. 1. ve 2. grup da ANB açısı 0-4° arasında olup iskeletsel Kİ. I. yapıdadır. Ancak 1. grup açık kapanış, 2. grup ise normal overbite göstermektedir. 3. ve 4. grup da ANB açısı 4° den büyük olup iskeletsel Kül. yapıdadır ve 3. grup açık kapanış, 4. grup ise normal overbite göstermektedir. Araştırma kapsamına alınan bireyler arasında cinsiyet ayrımı yapılmamıştır ve bu bireyler, maksimum pubertal gelişim atılımı tepe noktasına ulaşmış veya bu noktayı aşmışlardır. Araştırmada, yüzün dik yön boyutları artmış Kİ. I. ve Kl.ll. overbite'lı gruplarda ön açık kapanışın önlenmesinde aşağıdaki değişiklikler etkili olmuştur. Kİ. I. ve Kl.ll. overbite'lı gruplarda dik yön açısı openbite'lı gruplara göre daha küçüktür. Bu gruplarda maksilla ve mandibulanın sagittal yön gelişimi açık kapanış gösteren gruplara nazaran daha normal olmuştır. Overbite'lı gruplarda alt ve üst molar ve keser dişler dolayısıyla tüm diş kavsi bazal yapıya göre daha önde konumlanmaktadır. Üst keser dişler overbite'lı gruplarda openbite'lı gruplara göre daha retrüziv konumdadır. Ayrıca interinsizal açı bu gruplarda daha yüksek bulunmuştur. Bütün bu kompanzasyonel faaliyetlere bağlı olarak, dik yön yüz boyutları artmış Kİ. I. ve Kl.ll. gruplarda ön açık kapanış oluşmamıştır.Bu telafi mekanizmaları sagittal yöndeki sınıflamadan çok fazla etkilenmeksizin daha ziyade vertikal yönde faklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY COMPARATIVE EVALUTION OF CRANIOFACIAL MORPHOLOGY AND FACE TYPES This study was carried out on the lateral cephalograms of 226 subjets who has not gone under orthodontic treatment, selected from the archives of Ankara University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Four groups of hyperdivergent craniofacial structure (SN/GoMe>35°) were used. The first and the second groups were both skeletal CI. I. (ANB angles=0-4°) those which had open-bite and normal over-bite respectively. The third and forth groups were both skeletal CI. II. (ANB angle>4°) had open-bite and normal over bite respectively either. Sex difference was not regarded and all of the subjets reached or passed the maximum pubertal spurt phase. The following changes were thought to be effective on the prevention of anterior open-bite in CI. I. and CI. II. high angle groups with over-bite: CI. I. and CLII. groups with over-bite have smaller SN/GoMe angle than open-bite groups. In over-bite groups, the development of maxilla and mandible in sagittal direction was relatively normal than open-bite groups. Also in groups with over-bite lower and upper molars and consequently dental arches were positioned anteriorly relative to basal structures. In over-bite groups upper incisors were more retrusive and interincisal angle was larger. In CI. I. and CI. II. high angle cases, anterior open-bite was not occured due to all these compensational mechanisms which are not that much effected from sagittal classification and showed differences mostly in vertical direction.