Kemik içi defektlerinin tedavisinde biocoral kullanımının periodontal doku rejenerasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 38072
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMİT BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
78 ÖZET Periodontal hastalık nedeniyle kaybedilen kemik desteğini arttırmak amacıyla uygulanan greft yöntemlerinde ve yine aynı nedenle kaybedilen diğer periodontal dokuları kazanmak için uygulanan yönlendirilmiş doku re jenerasyonu tekniklerinde son yıllarda hızla yeni materyaller geliştirilmektedir. Bunlar arasında yeni kullanılmaya başlanan Biocoral greft materyali ve Vikril membranın hem kendi başlarına hem de birlikte etkilerini histolojik olarak değerlendirmek amacıyla planladığımız çalışmamızda 6 köpekte alt ve üst premolarların arayüzlerinde kemikiçi periodontal defektler hazırlandı. Plak akümülasyonu sağlanarak defektlerin kronikleşmesi için 6 hafta beklendi, ikinci ayda uygulanan tedavilerde tedavi grupları olarak B, V., B+V ve Kontrol grupları oluşturuldu. Postoperatif 1 ve 2. aylarda elde edilen blok biyopsiler rutin takip işlemlerinden sonra histopatolojik olarak incelendi. incelemelerde her iki materyalin de dokular tarafından son derece iyi tolore edildiği, yabancı cisim reaksiyonu oluşturmadığı belirlendi. Her üç deney grubunda da yeni kemik, yeni sement ve periodontal membran içeren rejeneratif bir iyileşme saptandı. Her üç tekniğin de, endike olduğu durumlarda uygulanabileceği sonucuna varıldı. 8£
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY Various new materials for use in guided tissue regeneration and grafting techniques have recently been developed with the a i me of gaining lost periodontal supporting tissues resulting from periodontal disease. In order to carry on a histological evaluation concerning the effects of Biocoral and Vicryl membrane which we used combined or seperately, periodontal intrabony defects were created at the proximal surfaces of maxillary and mandibular premolar teeth. Plaque accumulation was allowed for 6 weeks to obtain chronic periodontal lesions. At the end of this period the treatment groups were categorized as: 1. Biocoral 2. Vicryl 3. Biocoral+Vicryl 4. Kontrol During the postoperative period of 1 and 2 months, subsequent to rutin processing of the specimens, histopathologic examination was done. During this examination it was observed that both materials were well tolerated by the tissues without causing any foreign body reaction. In all treatment groups, the formation of new bone, new cementum and regeneration of periodontal membrane were observed.