Humanitarian intervention literature and its critics: The case of Libya intervention and killing of Gaddafi
İnsani müdahale literatürü ve eleştirileri: Libya müdahalesi ve Kaddafi'nin öldürülmesi
- Tez No: 380713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Law, Sociology, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma insan hakları ve insani müdahale tartışmalarına odaklanarak, insan hakları literatürünü eleştirileriyle birlikte analiz etmeyi amaçlar. Tartışmaları daha iyi kavrayabilmek için, Libya müdahalesi ve Kaddafi'nin öldürülmesi tezin vaka incelemesi olarak ele alınacaktır. Tez çalışması şu soruların cevaplarını aramaya yöneliktir:“İnsan hakları ve doğal haklar kavramları arasındaki ilişkiler nelerdir?”,“İnsani müdahalenin araçsallaştırılması kültürel üstünlük ve post-kolonyalizm teorileriyle beraber nasıl tartışılabilir?”ve“Kaddafi'nin ölü bedeni Libya müdahalesi şartlarında neyi temsil eder?”. Bu çalışma, teorik tartışmaların pratikle mukayese edilebilmesi için, Libya müdahalesi ve Kaddafi'nin öldürülmesi ile ilgili ana-akım gazetelerden haberler ve görüşler içermektedir. Bunlara ek olarak, tezin genel kaygısı şunları gösterebilmektir: İnsani müdahale kavramı, kültürel farklılığın sınırlarının ötesinde, Batı merkezli değer ve normları kapsadığı sürece, kültürel hiyerarşi ve üstünlük alanı oluşturur; ve uluslararası güçler sözde- Üçüncü Dünya'yı başarısız, vahşi ya da suçlu ilan ettiği müddetçe, sadece sömürgeci stereotiplerin yeniden üretimi ile karşı karşıya kalmaz, aynı zamanda uluslararası kuruluşların önceliklerinin insanlık krizlerine katkılarındaki rolünü göremeyiz.
Özet (Çeviri)
This study focuses on human rights and humanitarian intervention debates, and aims to analyse humanitarian intervention literature and its critics. To grasp the debates better, the Libyan intervention and Gaddafi's killing will be taken up as the case study of the thesis. The study intends to ask these questions:“What are the links between the concept of 'human rights' and 'natural rights'?”,“How can the instrumentalisation of humanitarian intervention be argued againist the theories of cultural superiority and post-colonialism?”and“What does Gaddafi's dead body represent in the circumstances of the Libyan intervention?”. The study includes news and remarks about the Libyan intervention and Gaddafi's killing from the mainstream newspapers in comparing the theoretical discussions with practice. Moreover, the thesis' general concern is to demonstrate that as long as the concept of humanitarian intervention implies the superiority of Western oriented values and norms over the boundaries of cultural difference, it creates a zone of cultural hierarchy and superiority, and as long as the international powers identify the so-called Third World as failed, violent or outlaw, it causes the reproduction of colonial stereotypes while masking the role played by the international organisations' priorities in contributing to the humanitarian crises.