Birleşmiş Milletlerin barışı koruma misyonlarına, örgütlenmelerine ve operasyonları üzerine eleştirel analiz
Critical analysis of organization and operations of un over peacekeeping missions and criticism about it
  1. Tez No: 672048
  2. Yazar: FERUZJOLA AVXHİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Barış operasyonları, devletler arasında barış ve siyasi dengeyi sağlamak için diplomatik ve insani faaliyetleri destekleyen tarafsız operasyonlardır. Bu tez, barışı koruma harekâtı (PKO) çalışmalarına önemli katkıların bir özetini alır. Çatışma önleme, barışı sağlama, barışı koruma ve barışı uygulama operasyonları bu operasyonlarda yer almaktadır. Burada öne çıkan iki temel konu vardır: PKO'nun işleyişi, organizasyonu ve dönüşümü; ve görev etkinliği veya başarısızlıkları. Bugünün askeri insancıllığının Birleşmiş Milletler'in geleneksel tavırlarını nasıl değiştirdiğini belirlemek önemlidir: müdahaleden kaçınılmaz bir çatışmayı sona erdirmeye,“Çok Boyutlu”Koruyucu Barış Operasyonları biçiminde dönüşene kadar. Ancak oluşturulduğu olumlu amaç dışında, BM Barış Gücü güçleri, Ruanda, Bosna, Kongo vb. Gibi en büyük başarısızlıkları yaratıyor, bu da insan kaybına ve yüksek maliyetlere neden oluyor. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonlarının oluşturulması, işleyişi ve faaliyetlerini bu makaleye dahil etmeye ve aynı zamanda eksiklikleri ve başarısızlıkları ortaya çıkarmak için eleştirel bir perspektif oluşturmaya karar verdim. BM etkinliği gerçekten bir başarı mı yoksa başarısızlık mı? Bu çalışmanın 1. Bölümünde Birleşmiş Milletlerin oluşumu sunulacak; Bölüm II, Birleşmiş Milletler Barış Operasyonlarının türleri ve işlevleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlar; Bölüm III'te, BM İnsani Müdahalesinin yeni dönüşümünün ruhunun bir açıklaması verilmiştir; ve Bölüm IV'te Barış Harekatlarına ilişkin bazı eleştiriler ve başarısızlıklarının nedenleri ve sonuçlarının analizi verilmiştir. Bu yazının gerçekleştirilmesi için Birleşmiş Milletler faaliyetleri ve barışı koruma misyonları hakkında Analitik ve Niteliksel Metodoloji kullanılmıştır; ve tanınmasını sağladıktan sonra ortaya çıkan sorunların, gerçeklerin ve nedenlerinin eleştirel bir analizi yapılır. Edebiyat, hem kitaplara hem de bilimsel makalelere, yayınlara ve ayrıca elektronik olarak resmi kaynaklara dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Peace operations are impartial operations, which support diplomatic and humanitarian activities in order to achieve peace and political balance between the states. This thesis takes stock of some of the important contributions to the study of peacekeeping operations (PKO).Conflict prevention, peacemaking, peacekeeping and peace enforcement operations are involved in these operations. Here are two key topics that stands out: PKO functioning, organization and transformation; and its mission effectiveness or failures. It is important to identify how today's military humanitarianism change the traditional attitudes of the United Nations: from the intervention to terminate an inevitable conflict, until we transform in the form of“Multi-dimensional”Preservative Peace Operations. But except the positive purpose for which it was established, UN Peacekeeping forces are creating the biggest failures like in Ruanda, Bosnia, Congo, etc., which result in loss of people and high costs too. That's why I decided to bring in this paper the creation, functioning's and activities of the United Nations Peace-Keeping Missions and at the same time casting a critical perspective for revealing shortcomings and failures. UN activity is it really a success or a flop? In the Chapter I of this work will be presented the creation of the United Nations; chapter II provides a detailed information of types and functions of Peace Operations of the United Nations; in the Chapter III is given a description of the spirit of the new transformation of UN Humanitarian Intervention; and in Chapter IV is given some critics over Peace Operations and an analysis of the causes and consequences of their failure. For the realization of this paper it is used an Analytical and Qualitative Methodology about the United Nations activities and peacekeeping missions; and after giving its recognition, it is done a critical analysis of the problems that arise, real facts and their causes. Literature is based both in books and scientific articles, publications, as well as from electronically official sources.