Turkey's approach to humanitarian intervention in the post-cold war era: The cases of Bosnia and Kosovo
Soğuk savaş sonrası süreçte Türkiye'nin insani müdahale yaklaşımı: Bosna ve Kosova örnekleri
  1. Tez No: 429246
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÇILDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası dönemde meydana gelen Bosna ve Kosova krizleri çerçevesinde Türkiye'nin insani müdahale yaklaşımını incelemektedir. Hem Türkiye dış politikası hem de insani müdahale konularını beraberce ele alan bu çalışma, muayyen olarak Türkiye'nin insani müdahale yaklaşımını inceleyerek literatüre ayrı bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bosna ve Kosova örneklerinde Türkiye'nin nasıl bir insani müdahale yaklaşımı benimsediği nitel metotlar kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin yaklaşımının şekillenmesinde krizlerin tarihi arka planı, uluslararası toplumun tepkisi ve Türkiye'nin kendi şartları, girişimleri ve tecrübeleri olarak üç faktörün etkili olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin tek taraflı askeri müdahaleden kaçınıp uluslararası alanda insani müdahalenin yapılmasını savunarak ve kurulan uluslararası koalisyonlara askeri katkı sunarak yaklaşımını şekillendirdiği argümanında bulunulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, Türkiye'nin Bosna ve Kosova vakalarında benimsemiş olduğu insani müdahale yaklaşımının hem insani hem de stratejik saiklerinin karışımının bir neticesi olduğu tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkey's approach to humanitarian intervention in the cases of Bosnia and Kosovo that took place in the post-Cold War period. Concerning Turkey's foreign policy and the doctrine of humanitarian intervention, this study makes a substantial contribution to the existing literature. The way Turkey formulated and implemented its approach to humanitarian intervention is analyzed through qualitative techniques. This thesis asserts that three factors had an impact on the formation of Turkey's approach to humanitarian intervention, namely 1) the historical background of the crises, 2) the reactions of international community, and 3) Turkey's own conditions, initiatives, and experiences in dealing with the crises of Bosnia and Kosovo. Additionally, this study argues that Turkey's approach to humanitarian intervention was shaped within the framework of Turkey's advocacy of implementing humanitarian intervention in the international arena, and its contribution to international military coalitions with its own troops by eschewing unilateral military action. As a result, it was concluded that Turkey's approach to humanitarian intervention in the cases of Bosnia and Kosovo was an outcome of the mixture of both its altruistic and strategic motives.