The mediating role of optimism between attachment dimensions and coping strategies
Bağlanma boyutları ve baş etme becerileri arasındaki ilişkide iyimserliğin aracı rolü
  1. Tez No: 380712
  2. Yazar: BÖRTE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF GÖÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağlanma boyutları (kaygılı ve kaçınmacı), iyimserlik ve baş etme becerileri (etkili ve etkisiz) arasındaki ilişliyi incelemektir. Bağlanma boyutları ile baş etme becerileri arasındaki ilişkide iyimseliğin aracı rolü araştırılmıştır. Bu doğrultuda, yaşları 18 ile 29 arasında değişen, toplam 376 üniversite öğrencisi (244 kadın ve 132 erkek) Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), İyimserlik Ölçeği (İÖ), Stres ile Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği'ni (BDÖ) tamamlamışlardır. Araştırmanın sonuçlarına göre bağlanma boyutları ile iyimserlik bir arada, etkili baş etme yöntemlerini %40'ını yordamaktadır. Buna ek olarak bağlanma boyutları ile iyimserlik bir arada, etkisiz baş etme yöntemlerini %28 oranında yordamaktadır. Aracı etki modeli ise, iyimserliğin bağlanma boyutları ile etkili baş etme yöntemleri arasında aracı değişken olduğunu göstermiştir. Araştırmanın bulguları üniversite öğrencilerinin baş etme becerileri anlamak için iyimserliğin önemini aydınlatmaktadır. Terapide, ruh sağlığı çalışanlarının üniversite öğrencileri için etkili müdahaleler geliştimek üzere iyimserliğe odaklanmaya ihtiyaç duyabilirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the relationship between attachment dimensions (anxiety and avoidance), optimism, and coping strategies (effective and ineffective). Optimism was examined as a mediator between attachment dimensions and coping strategies. In the study, 376 university students (244 females and 132 males) between the ages of 18 and 29 completed the Experiences in Close Relationship Revised (ECR-R), the Optimism Scale (OS), the Coping Strategies with Stress Scale (CSS), and the Beck Depression Inventory (BDI). The results of the study indicated that attachment dimensions (anxiety and avoidance) and optimism together explained 40% variance found in the effective strategies score. Attachment dimensions and optimism together explained 28% of the variance in the ineffective coping strategies. Moreover, mediation analyses showed that optimism served as a mediator of the association between attachment dimensions and effective coping strategies. The findings of this study highlight the importance of optimism for understanding the university students' coping strategies. In counseling, mental health workers may need to focus on optimism for designing effective interventions with university students.