Access to culture issue in cultural policy of Turkey
Türkiye kültür politikasında kültüre erişim konusu
- Tez No: 380715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN ASU ROBINS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye`nin kültür politikasında kültüre erişim ve katılım konularının kamu ve yerel yönetimler seviyesinde nasıl yansıtıldığı konusunu irdelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye`deki durumu mukayeseli bir şekilde algılayabilmek için kültüre erişim ve katılımla ilgili Avrupa`daki bazı uygulamala ve politikalara da yer verilmiştir. Kuramsal arkaplan olarak ise ``Kültürün Demokratikleşmesi`` ve ``Kültürel Demokrasi`` olmak üzere iki temel kavram üzerinde durulmuştur. Bu iki kavramsal çerçevenin özellikle erişim ve katılım yaklaşımları bağlamında kültür politikaları üzerinde önemli bir etkisi omuştur.
Özet (Çeviri)
This study strives to understand how issue of access to and participation in culture are reflected in the cultural policy of Turkey on state and local government levels. To provide a comprehensive frame for perceiving the Turkish case, European policies on the issues of access and participation are evaluated and presented in parallel. As the theoretical background, the two different approaches capsulated by the concepts of 'democratization of culture' and 'cultural democracy' are discussed. These conceptual frameworks, which are the informing ones, have influenced approaches to and policies on 'access to' and 'participation in' culture.