Internet as a public space and its promise of emancipation
Bir kamusal alan olarak internetin özgürlük vaadi
  1. Tez No: 380716
  2. Yazar: EKİN CAN GÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDIN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojinin hızlı ilerleyişi sonucu, İnternet ve sosyal medya hayatlarımızda önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Oyun oynamaktan, alışveriş yapmaya, sohbet etmekten film izlemeye kadar her şeyi kolayca erişilebilir kıldığı için İnternet geniş imkanlar yaratmıştır. Fiziksel kamusal alana yapılan mutenalaştırma gibi kentsel müdahaleler sonucu, kamusal alandan mahrum bırakılan insanlar gündelik hayat aktivitelerinin muadillerini İnternet alanında bulmaya başladılar. Bu çalışma, İnternet'in özgürleşme için bir temel sağlayıp sağlayamayacağı sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. İnternet eyleyici için daha da fazla imkanlar sağlasa da, bireyin kendini gerçekleştirmesi ve özgürleştirici bir eylem için kaynaklar, bilgi ve sermaye biçimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, karnavalesk veçhesi sebebiyle İnternet sokaklarda bir karnavala çağrıcılık etme olasılığını sağlarken, erişilebilirliği, enginliği ve doğası gereği katılıma açıklığı ile, eyleyiciyi özgürleştirmeye götürebilecek şenlikli bir araç teşkil eder.
Özet (Çeviri)
With the rapid emergence of technology, Internet and social media started to play an important part in our lives. It created a wide range of opportunities since it made everything easily accessible: from playing games to shopping, chatting to watching movies. After the interventions like gentrification are performed over physical public space, people who are bereaved of public space tend to find counterparts of everyday life activities on the Internet space. This study aims to answer whether Internet can provide a basis for emancipation. However more opportunities Internet supplies for the agent, resources, knowledge and forms of capital is again needed for self-realization, for pursuing an emancipatory act. Nevertheless, due to its carnivalesque aspect, Internet is able to call for a carnival on the streets and due its accessibility, vastness and its intrinsic nature that is open for contribution, it is a convivial tool that can lead agent to emancipation.