Antalya'da yaşayan yerleşik yabancıların sosyal statüleri ve kültürel özellikleri
The social and cultural characteristics of foreigners living in Antalya
  1. Tez No: 345771
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİFE KART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye?ye yerleşmek amacıyla gelen yabancıların durumu görece yeni bir olgudur. Aynı zamanda literatür tarandığında, bu konuda sınırlı çalışmaların yapıldığı da görülmektedir. Bu yüzden bu çalışmada, daha fazla verilere ulaşma noktasında belli zorluklarla karşılaşıldığını belirtmek yerinde olacaktır. Bu zorluklara rağmen, bu çalışma Türk İstatistik Kurumu (TÜİK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslar arası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) ve Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi önemli kurumlardan alınan ve incelenen mevcut verilerle desteklenmektedir. Bu çalışmanın hazırlanmasındaki amaç, Antalya?da yaşayan yerleşik yabancıların sosyal statülerini (eğitim durumu, gelir seviyesi, yasal durumu vb) ve kültürel özelliklerini (konuştukları dİller, Türkçe bilgileri, dinleri vb) inceleyip genel profilini oluşturduktan sonra Türk toplumunun üzerine etkilerini belirlemeye çalışmaktır. Bu etkiler olumlu ve olumsuz özellikleriyle ele alınmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde ? Küreselleşme Süreci ve Uluslar arası Göç?ün kuramsal tartışmaları yapılmaktadır. Uluslar arası göç çerçevesinde geliştirilen teoriler incelenmektedir; göçün farklı tipleri ele alınarak; günümüzde hala önemini koruyan ?çok kültürlülük? kavramının analizi yapılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü olan, ?Türkiye?de Göçün Tarihsel Süreci ve Göç Politikaları? yine birinci bölümle olan bağlantısı temelinde ele alınmaktadır. Burada Türkiye?ye göç akımlarına tarihsel çerçeveden bakılmaktadır. Türkiye?de mevcut göç politikaları göç tiplerine ayrılarak incelenmekte ve Türkiye genelindeki yabancıların sosyal statülerine ve kültürel özelliklerine yer verilmektedir. Bu çalışmanın araştırma örneği Antalya?daki yerleşik yabancılarla sınırlandırılarak, yerleşik yabancıların sosyal statülerine toplumsal hayata katılımı da dâhil olmak üzere benzer konulara odaklanılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümü saha çalışması sonuçlarını içermektedir. Bu bölümde anket uygulaması esnasında elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmektedir. Bu veriler tezin ilk ve ikinci bölümde incelenen teorileri doğrulayacağı ya da yanlışlayacağı gibi diğer araştırmacıların ortaya koyduğu verilerlerle örtüşüp örtüşmeyeceği dikkate alınarak değerlendirilmektedir. Anket uygulama sırasında toplanan verilere dayanılırak ilgi çeken bazı bulgulara ulaşılmıştır. Birincisi, kadınlar daha çok göç etmektedir, bu eğilim Antalya?ya yerleşen yabancıların çoğunun kadınlardan oluştuğu gerçeğinde net bir şekilde görülmektedir. İkincisi, eski SSCB ülkelerinden gelenlerin oranı diğer milletlere göre daha fazla görülmektedir. Üçüncüsü, Antalya?daki yabancıların büyük bir kısmı özellikle uzun yıllar kalanların tamamına yakını Türkçe iyi derecede konuşabilmektedir. Dördüncüsü, yabancıların Antalya?da memleketlerindeki işi yapamamaları memleketlerine geri dönme kararlarını doğrudan etkilememekte başka sektörlerde çalışarak Antalya?da kalmaya devam etmektedirler. Beşincisi, yabancıların kendilerinin tanımlama şekli Türklerin onlara karşı algılamaları ile örtüşmektedir, başka bir ifadeyle çevresinde ?yabancı? olarak tanımlanan bir kişi kendisini de ?yabancı? olarak görmektedir. Altıncısı ise, göç etme kararında en önemli rolü aile etkenleri oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreigners migrating to Turkey with a view to settle in the country is a a relatively new phenomenon in the sphere of migration. At the same time, literature examination has revealed the fact that there are a limited number of studies on this issue. Therefore, it was sometimes difficult to access more statistical information. Nevertheless, the data obtained from the Turkish Statistical Institute (TÜİK), the Ministry of Labor and Social Security (ÇSGB), the Turkish National Police (EGM), the Ministry of Culture and Tourism, International Strategic Research Organization (USAK) and Antalya Metropolitan Municipality have provided the thesis with a strong statistical basis along with its comprehensive analysis. The research goal of this work is to construct the general profile of foreigners living in Antalya by analyzing their social characteristics (education level, income level, legal status etc.) and cultural characteristics (language, the knowledge of Turkish, religion etc.) and after that to find out the effects they have on the Turkish society. Their effects will be classified as either positive or negative. This work comprises three chapters. Chapter 1, ?The Process of Globalization and International Migration?, represents the theoretical background of the thesis. This Chapter contains the research of the contemporary migration theories in the light of international migration; different migration types and the analysis of multiculturalism that retains its important place on the international agenda. Chapter 2, ?The History of Migration to Turkey and the Country?s Migration Policies?, is the continuation of Chapter 1. In this chapter migration to Turkey will be examined through the prism of history; Turkey?s migration policies will be studied in a detailed manner by dividing them according to migration types; and the social statuses and cultural characteristics of foreigners will be given as a general profile for Turkey. Apart from that, there will be a similar profile for foreigners living in Antalya (including information on their participation in local social life and many other issues) insofar as this city is the research object of the thesis. Chapter 3 shows the results of the field research that are given in the form of statistical data and the cross-tables with two variables. The data examination has been conducted with the help of the SPSS program. It will make possible the verification of the theories stated in previous chapters and the comparison of the data collected in this fieldwork with the statistics of other researchers. The last part of this work is the results of the research.