Siber gözetim: Toplumsal denetim aracı olarak internetin dönüşümü
Cyber surveillance: The transformation of the internet into a tool of social governance
- Tez No: 380717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
21. yüzyılda, teknolojinin günlük hayatımıza dahiliyeti önceki yüzyıllara göre çok daha fazla ve farklı bir biçimde gerçekleşmektedir. Teknolojik gelişimlerin, yaşamın bu denli objesi haline gelmesi ile birlikte her an ulaşılabilir ve çevrimiçi olma durumu beraberinde mahremiyet sorununu doğurmakta, özgür ve özel hayatın ihlaline sebebiyet verebilmektedir. Bu öz-sınır aşımının devlet eliyle gerçekleşmesi ise vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Toplumu incelemek, dinamiklerini yakından gözlemlemek ve denetlemek yönetenler için kendi alanlarını daha iyi yönetebilmek için her daim öncelikli olmuştur. Devletin kontrol edilebilir bir toplum yaratma güdüsü bunun ana sebeplerindendir. Aksi durumlar söz konusu olması, hakim güç tarafından karşı tehdit unsuru olarak tanımlanmakla birlikte öznelerin örgütlenerek oluşturdukları kollektif hareketlerin gözlemlenmesi de devlet adına“tehdit”unsurunu denetlenebilir kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The involvement of technology in our life during the 21st century is more and diverse. The fact that technological developments have become a part of life constantly accessible and online has brought along privacy issues causing infringement of freedom and privacy. This self-infringement may have much more severe consequences when enforced by government. Examining, closely observing the dynamics and supervising society, in order to manage their domain, has always been a priority for the governance. The governments incentive to create a controllable society is the main reason for this, othervise they would be defined as opposing threat. The fact that collective movements organised by individiuals can be observed, classifies them as controllable threat by the government.