The role of attachment styles and shame-proneness on relational models
İlişki modellerinde bağlanma stilleri ve utancın rolü
  1. Tez No: 380749
  2. Yazar: TUĞÇE TOKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DIANE ELIZABETH SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, utancın ilişkilerarasındaki rolüne dikkat çekerek, bağlanma stilleri, utanç eğilimi ve İlişki Modellerini (Komünal Paylaşım, Yetke Sıralaması, Eşitlik Eşlemesi ve Piyasa Değeri) kullanma eğilimi arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Her üç teoriye de bireysel gelişimsel psikoloji ve ilişkisel benlik üzerinden yaklaşılmıştır. Araştırmaya yaşları 18 ile 30 arasında değişen 386 genç yetişkin katılmıştır, katılımcıların çoğu Bilgi Üniversitesi öğrencisidir. Anket paketi bilgilendirilmiş onam formu ile birlikte verilmiştir. Bağlanma stilleri İlişki Ölçekleri Anketi ile, utanç eğilimi Bireysel Duygulanım Anketi ile, ilişki modelleri kullanımı ise İlişki Biçimleri Anketi'nin gözden geçirilmiş bir versiyonu kullanılarak ölçülmüştür. Güvenli bağlanan kişilerin utanç eğilimleri artsa da Komünal Paylaşımı tercih edeceklerini öne süren hipotez doğrulanmıştır ve buna ek olarak, utanç eğilimleri arttıkça Komünal Paylaşım kullanımlarının daha da arttığı gözlemlenmiştir. Bağlanma stilleri ile utanç eğilimi arasındaki ilişkiler ile ilgili öne sürülen hipotezler de beklenen doğrultuda çıkmıştır: Güvenli bağlanan katılımcıların utanç eğilimi skorlarının güvensiz bağlananlara göre daha düşük seviyede olduğu, güvensiz bağlananlar arasında ise“saplantılı”ve“korkulu”bağlanan katılımcıların utanç deneyimini daha sık yaşadıkları bulunmuştur. Son olarak, utanç ve suçluluk eğiliminin her ikisi de düşük olan katılımcıların bağlandıkları ilişkilerde daha güvenli hissetikleri bulunmuş, ilgili hipotez desteklenmiştir. Ek olarak, utanç eğilimi seviyesi arttıkça Yetke Sıralaması, Eşitlik Eşlemesi ve Piyasa Değeri ilişki modelleri kullanımının anlamlı derecede arttığı bulunmuştur. Aynı zamanda utanç ve suçluluk eğiliminin Yetke Sıralaması ve Piyasa Değeri kullanımı ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu çalışma ile, ilişkilerin İlişki Modelleri açısından nasıl yaşantılandığı düşünüldüğünde, bağlanma stilleri ve ne kadar sık utanç deneyimi yaşandığı hakkında anlamlı bilgilere ulaşılabileceği bulunmuştur. Bulgular tartışılmış, ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to explore relationships among attachment styles, shame-proneness and tendencies in the use of Relational Models (Communal Sharing, Authority Ranking, Equality Matching and Market Pricing) with the aim of drawing attention to the implications of shame in interpersonal contexts. These issues were approached in terms of individual psychological developmental and relational self. A convenience sample of 386 young adults, aged between 18 and 30, participated in the study, most of them students at Bilgi University. A survey packet including an informed consent form included (1) Relationship Scale Questionnaire (RSQ) to measure attachment style, (2) Personal Feeling Questionnaire-2 (PFQ-2) to measure shame-proneness and (3) a revised version of Modes of Relationship Questionnaire (MORQ) to measure use of relational models. The hypothesis claiming that secure individuals would prefer CS relationships regardless of their level of shame-proneness was supported and it was observed that they preferred CS even more as the level of shame-proneness increased. The hypothesized relations between attachment styles and shame-proneness were also in the expected direction: secure participants had lower shame scores than the insecurely attached; among those with an insecure attachment style,“preoccupied”and“fearful”participants had higher levels of shame-proneness. Lastly, people experiencing both shame and guilt at a lower level were found to be more securely attached, supporting the relevant hypothesis. In addition, it was found that the use of AR, EM and MP increased significantly as the level of shame-proneness increased and higher levels of both shame- and guilt-proneness were related to greater use of AR and MP relational models. With the present study, it was shown that thinking about sociality in terms of Relational Models may provide remarkable information about attachment styles and the frequency of experiencing shame. The findings are discussed and suggestions for future studies are given.