The mediator role of mentalization in the link between attachment insecurity and alcohol abuse
Alkol kötüye kullanımıyla bağlanma stilleri arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin aracı rolü
  1. Tez No: 690317
  2. Yazar: MERT AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SOHTORİK İLKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmalar, zihinselleştirme kapasitesinin kişinin çocukluktaki bağlanma ilişkilerinin niteliğiyle ilişkili olduğunu ve zihinselleştirme eksikliğinin alkol kötüye kullanımı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Zihinselleştirme yeteneği, bağlanma figürleriyle ilişkili olarak gelişir ve insanların hem başkaları hem de kendileri üzerine düşünmelerine ve anlamalarına izin verir. Bu da stresli durumlarla başa çıkmaya yardımcı olur. Bu çalışmada, bu üç kavram arasındaki ilişki incelenmiştir. Zihinselleştirme kapasitesinin alkol kötüye kullanımı ve güvensiz bağlanmayla ters ilişkili olduğu varsayılmıştır. Bunun yanında, zihinselleştirmenin güvensiz bağlanma ve alkol kötüye kullanımı arasındaki bağlantıda aracı görevi görmesi beklenmiştir. Sonuçlar, kaçıngan bağlanma ve kaygılı bağlanmanın zihinselleştirmedeki eksikliklerle pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Kaçıngan bağlanma alkol kötüye kullanımını anlamlı düzeyde yordarken, kaygılı bağlanma aynı örüntüyü göstermemiştir. Zihinselleştirmedeki eksiklikler alkol kötüye kullanımı ile ilişkili bulunamadığından, arabuluculuğun analizine zemin oluşmamıştır. Bu sonuçlar, pandemi koşulları ve bu çalışmada kullanılan ölçeklerin psikometrik özellikleri bağlamında tartışılmıştır. Gelecekteki çalışmalar bu dış faktörleri dikkate almalı ve daha iyi psikometrik özelliklere sahip ölçüm araçlarını kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Research has shown that mentalization capacity is related with the quality of attachment relationships one had in childhood, and lack of mentalization is associated with alcohol abuse. The ability to mentalize develops in relationship with attachment figures, and allows people to think and understand both others and themselves, which helps to deal with circumstances causing distress. In the current study, the relationship between these three concepts is examined. It was hypothesized that mentalization capacity is inversely associated with alcohol abuse and attachment insecurity. Moreover, it was expected that mentalization will act as a mediator in the link between attachment insecurity and alcohol abuse. The results showed that attachment insecurity, including attachment avoidance and attachment anxiety, are positively correlated with deficits in mentalization. While attachment avoidance significantly predicted alcohol abuse, attachment anxiety did not show the same pattern. Since deficits in mentalization were not found to be correlated with alcohol abuse, there was no ground for the analysis of mediation. These results are discussed in the light of circumstances related with the pandemic and psychometric features of the scales used in the current study. Future studies should take these external factors into consideration and utilize measurement instruments with better psychometric properties.