Concentration in banking and lending channel of monetary policy:Eevidence from Turkey
Bankacılıkta yoğunlaşma ve para politikasının kredi kanalı: Türkiye örneği
- Tez No: 380748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmanın amacı 2006-2012 yılları arasında Türkiye bankacılık sektöründeki yoğunlaşma ve kredi kanalı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Türk bankacılık sektörünün kredi hacminin yüzde doksanından fazlasını oluşturan on dört büyük ticari bankanın verilerini kullandık. Aktif büyüklükleri ve kredileri içeren farklı bilanço tabloların kullanarak yoğunlaşma büyüklüklerini inceledik. Bu dönemde yoğunlaşmada önemli ölçüde değişiklik gözlemlenmemiştir. Bankacılıktaki yoğunlaşmanın artması kredi kanalının zayıflamasına ve sonuç olarak da para politikasının etkisinin azalmasına sebep olmaktadır, ayrıca küçük ve aktif kapasitesi az olan bankalar aracılığıyla bu kanalın çalışmakta olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between the concentration and the lending channel of monetary policy by looking at the Turkish banking sector for the period between 2006 and 2012. We use bank-level data for fourteen largest commercial banks which have share of more than 90% of total loans in Turkish banking sector. We analyze the concentration measurements for different balance sheet items including total assets and loans. We find that the level of concentration have not shown an important change for this relevant period. Our results provide consistent evidence that a rise in concentration in the banking sector weakens the bank lending channel, in turn, resulting in monetary policy to be less efficient and this works through the impacts on smaller and less capitalized banks.