Ebû Ubeyde Müslim b. Ebî Kerîme ve Kuzey Afrika İbâzîliğinde Hameletü'l-İlm'in etkisi
  1. Tez No: 380769
  2. Yazar: YAHYA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Hâricîliğin günümüze kadar ulaşabilmiş tek kolu olan Îbâziyye mezhebinin önemli imâmlarından kabul edilen Ebû Ubeyde Müslim b. Ebî Kerîme'nin (ö. 145/762) İbâziyye'yi yaymak için gösterdiği çaba, Kuzey Afrika'ya gönderdiği Hameletü'l-İlm (ilim taşıyıcıları) ve oradaki faaliyetleri konusu işlenmiştir. Çalışmamız, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, sınırları, amacı, metodu; Hâricîliğin doğuşu ve fırkalara ayrılışı anlatılmıştır. Birinci bölümde Ebû Ubeyde'nin hayatı, ilmî kişiliği ve oluşturduğu meclisler anlatılmıştır. İkinci bölümde Mağrib ile ilgili genel bir bilgi verilmiş olup Mağrib'e giden Hameletü'l-İlm'in tanıtımı ve Basra'ya gelişleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Hameletü'l- İlm'in Mağrib'de yapmış oldukları siyasi, ilmi ve sosyal faaliyetler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
İbâziyye is externality's only arm which could be reached nowadays. In this study Ebû Ubeyde Müslim b. Ebî Kerîme who is accepted one of important imâm affords to spread İbâziyye and Hameletü'l-İlm who he send Mağreb and their activites in there treated. Our work consists of introduction and three chapters. In introduction topic of resarch, it's boundaries, purpose, method, the birth of externality and seperated sects are explained. In the first chapter, life of Ebû Ubeyde, his wisdom personality, and he has been created counsils are explained. In the second chapter, gives general information about Magreb and introduction of Hameletü'l-İlm comes from Magreb and arrival in Basra are discussed. In the last chapter ( thirt chapter ), Hameletü'l-İlm made political, wisdom and social activites described.