5237 sayılı Türk Ceza Kanununa göre bir iştirak şekli olarak dolaylı faillik
Indirect perpetration as a type of complicity according to Turkish Criminal Code (Nu 5237)
- Tez No: 380783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN CANER HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dolaylı faillik suçun işlenmesinde bir başkasının araç olarak kullanılmasını ifade eden bir iştirak şeklidir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile dolaylı faillik yasal bir zemine kavuşmuştur. Dolaylı faillik çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Ancak bu görünüm şekillerinden biri olan kusur yeteneği olmayan kişilerin suçun işlenmesinde araç olarak kullanılması hali, cezayı artıran bir hal olarak düzenlenmiştir. Bu çalışmanın konusu gerek Türk Ceza Hukuku doktrininde gerekse Yüksek Mahkeme kararlarında yeterince işlenmediği için seçilmiş, bu kapsamda karşılaştırmalı hukukta bu konuyla ilgili doktrinde yer alan görüşler ve mahkeme kararları incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmada suça iştirak konusu bakımından azmettirme ve dolaylı faillik arasındaki ayrım incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Indirect perpetration is a type of complicity that means manipulate someone to commit crime. With 5237 numbered Turkish Penal Code, indirect perpetration has reach legal ground. Indirect perpetration may show up in various ways. One of these appearence types; situation that manipulating people whom don't have criminal liability is set as aggravating qualified circumstance. This thesis's subject is choosen, because it's not studied enough in either Turkish Penal Law or Appeal Courts decisions, within this scope, ideas which in in comparative law about this subject and courts decisions are tried to research. Also, in this thesis, difference between abetment and indirect perpetration which is important for in point is tried to research in point of complicity subject.