Türk ceza hukukunda suça iştirak şekli olarak faillik
Perpetrator as a form of participation in the crime in Turkish criminal law
- Tez No: 702721
- Danışmanlar: DR. MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Fail, ceza kanunlarında düzenlenen ve yaptırım öngören normların muhatabı olan kişidir. Fail, tek kişi ya da normu birlikte ihlal eden birden fazla kişi olarak karşımıza çıkabilir. Bazı suç tiplerinde birden fazla kişinin suçun gerçekleşebilmesi için zorunlu olarak bir araya gelmeleri istenmiştir. Bazen de ihtiyari olarak birden fazla kişi suçun meydana gelmesinde katkı sağlayabilir. Bu çalışmada, iştirak iradesi ile hareket eden ya da bir failin diğer fail üzerinde hâkimiyet kurması suretiyle faillerin suç işlemesi ele alınmıştır. İştirak kuralları, suç tipinin tamamlayıcı ve genişletici yönünü oluşturur. Suça katkıda bulunanların katkı düzeylerine göre cezalandırılmasını amaçlayan bir hukuk kurumudur. İştirak konusu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda ikili ayrıma tabi tutulmuştur. Bu ayrım, faillik ve şeriklik olarak iki ana başlık altında toplanmıştır. Faillik, kendi içinde müstakil faillik, müşterek faillik ve dolaylı faillik olarak ayrılır. Şeriklik ise azmettirme ve yardım etme şeklinde ikili bir sınıflamaya tabi tutulmuştur. Bu ayrım, eski ceza kanunumuzdaki ikili sınıflandırmayla benzerdir. Bu çalışmada; Türk ceza hukukunda iştirak şekli olarak faillik konusu ele alınmıştır. Çalışmanın başında, suça iştirak hükümlerinin hukuki niteliği, suça iştirakin cezalandırılma nedeni, iştirakçilerin sorumluluğu ve bu konudaki farklı görüşler üzerinde durulmuştur. Faillik konusu; müstakil faillik, müşterek faillik ve dolaylı faillik başlıkları altında işlenmiş, konu hakkında farklı görüşlere, örneklere ve yargı kararlarına değinilerek konu somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise faillik ve faillik şekillerinin diğer iştirak kurumlarıyla olan ilişkisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The perpetrator is the person who is the addressee of the norms regulated in the criminal laws and stipulating sanctions. The perpetrator may appear as a single person or more than one person who violates the norm together. More than one person has been required to come together in order for the crime to occur in some types of crime. Sometimes more than one person may voluntarily contribute to the occurrence of the crime. In this study, it is discussed that perpetrators commit crimes by acting with the will of participation or by the dominance of one perpetrator over the other perpetrator. Participation rules constitute the complementary and expanding aspect of the crime type. It is a legal institution that aims to punish those who contribute to crime according to their contribution status. The subject of participation is subject to dual distinction in the Turkish Penal Code No.5237. This distinction is grouped under two main headings as perpetrator and partnership. Perpetrator; are divided into separate perpetrator, joint perpetrator and indirect perpetrator. Partnership, on the other hand, is subjected to a dual classification as instigation and assistance. This distinction is similar to the binary classification in our old penal code. In this study; the subject of perpetration as a form of participation in Turkish criminal law has been discussed. At the beginning of the study, the legal nature of the provisions of complicity, the reason for the punishment of complicity, the responsibility of the participants and different opinions on this issue were emphasized. The subject of the perpetrator; It has been handled under the titles of individual perpetrator, joint perpetrator and indirect perpetrator, and the subject has been tried to be embodied by referring to different views, examples and judicial decisions on the subject. In the last part of the study, the relationship of the perpetrator and perpetrator forms with other affiliate institutions is mentioned.