Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için uluslararası finansal raporlama standartları kapsamında finansal tabloların düzenlenmesi ve bir uygulama
Preparation of financial statements, within the concept of the international financial reporting standarts for small and medium sized firms and a case study
- Tez No: 380782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde rekabetin artması, piyasaların gelişmişliği, bu gelişmişlik neticesinde muhasebe sistemlerindeki karmaşıklık ve kamu ile üçüncü kişilere sunulacak olan bilginin önemi ve güvenilirliğin artması finansal raporlama standartlarının sürecini etkileyen en önemli faktörler olarak belirlenmektedir. Bu faktörler temel alınarak yapılan araştırmamızın amacı Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için yayımlanmış olan Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını(UFRS) bir KOBİ üzerinde uygulayarak işletmenin daha önceden Vergi Usul Kanununa (VUK) göre düzenlenen finansal tablolarını KOBİ-UFRS'nin gerektirdiği şekilde yeniden düzenlemektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde KOBİ kavramı hakkında bilgiler verilerek bu türden işletmelerin ülke ekonomilerine olan etkileri, bu işletmelerin önemi, avantajları ve dezavantajları belirtilmiştir. İkinci bölümde Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulunun yapısına, çalışma şekline ve kurulun yayımlamış olduğu UFRS'nın genel yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde KOBİ-UFRS'lerin genel yapısına ve bu standartlarının bölümlerine geniş olarak yer verilmiş olup tam set UFRS'den farklılığı hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise DERYA işletmesinin 2013 yılında VUK'a göre kaydedilmiş finansal tabloları KOBİ-UFRS'lere göre düzenlenmiş, ortaya çıkan farklılıklar gösterilmiştir. Çalışmanın sonucunda DERYA işletmesinin VUK'a göre düzenlenmiş finansal tablolarının belirli kalemlerinde görülen artış veya azalışlar sonucunda düzeltmeler yapılarak KOBİ-UFRS'ye göre yeni finansal tablolar düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler sonucunda ortaya çıkan bir takım farklılıklar, KOBİ-UFRS'lere göre düzenlenerek yeniden hazırlanan finansal tablolara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays increasing competitive environment, development of markets, as a result of this development the complexity of accounting systems and increasing of importance and credibility of information which will be presented to third parties and public are defined as the most important factors of affecting the process of financial reporting standards. Based on these factors, the purpose of our research is rearrange of the International Financial Reporting Standards which was published for Small and Medium-sized Enterprises (SME) by practicing on a pre- tax procedural law entity (TPL) financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards as required by SMEs. By giving information about the concept of Small and Medium Sized Enterprise the effects of economies of this kind of enterprises, the importance of these enterprises, advantages and disadvantages was stated in the first section of this study. In the second section some information were given about the structure of the International Accounting Standards Board, mode of operation, and the general structure of the International Financial Reporting Standards as published by the committee. In third section it was given wide publicity to the general structure of the“IFRS for SMEs”and sections of these standards with some information about full set differences of IFRS. In the fourth section, DERYA entity's financial statements in 2013 which recorded according to Tax Procedure Law were schemed by the“IFRS for SMEs”and revealed differences were shown. In conclusion of study new financial statements were schemed according to“IFRS for SMEs”after making corrections being seen increases or decreases in some certain items of DERYA' entity financial statements prepared according to Tax Procedure Law. As a result of these sets some differences which happened were posted another financial statements which reorganized by datas of“IFRS for SMEs”