Kişisel verilerin korunması ve kolluk hizmetleri
Private data protection and preventive gendarmerie services
- Tez No: 380786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
21'inci yüzyılda bilişim ve teknoloji alanında yaşanan baş döndürücü gelişmeler beraberinde özel hayatın gizliliği kavramının alanını daraltarak kişiye özel veriler olarak tanımlayabileceğimiz kişisel verilerin korunması problemini getirmiştir. Kişisel verilerin korunması alanında uluslararası alanda birçok düzenleme yapılmış olmasına rağmen Avrupa Birliğine üye olma hedefinde olan ülkemizde, insan haklarının en temel öğeleri arasına girmiş bulunan kişisel verilerin korunması konusunda kapsamlı bir düzenleme yapılmamıştır. Bu durum temel hak ve özgürlüklerin korunması açısından büyük bir eksiklik oluşturmaktadır. İdare tarafından suçların önlenmesi sırasında, kişisel verilerin korunması ve güvenli bir şekilde transferi idarenin yerine getirmesi gerekli en önemli görevlerindendir. Özellikle kamu gücünün yoğun olarak kullanıldığı ve kolluk faaliyetleri sırasında kişisel veri niteliğinde olan bilgilerin toplaması ve değerlendirmesi işlemlerinin yasal olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Anahtar Kelimeler Kişisel veri, kişisel verilerin korunması, kolluk hizmetleri.
Özet (Çeviri)
In the 21th century breathtaking technological improvements cause the problem of saving private data described as confidential data, beside they restrict privacy of personal life. Although there are a lot of arrangements on the international stage about private data protection known one of the basic human rights ;there hasn't been any arrangement about it in our country on the purpose of being an European union member. This fact creates a huge gap in the protection of basic rights and freedoms. Protecting private data is one of the important duties of administration to be fulfilled at the time of preventing crimes. Especially during gendarmerie- police forces' operations in which public force is used intensely, legal arrangement is needed to gather information known as private data. Keywords Private Data, Private Data Protection, Preventive Gendarmerie Services.