Kişisel verilerin korunması hukuku kapsamında önleyici kolluk hizmetlerinde veri elde etme yöntemleri ve elde edilen verilerin korunması
How to obtain data in preventive law enforcement services and protect data obtained under the protection of personal data
  1. Tez No: 813826
  2. Yazar: MUHAMMET KERİM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İçinde bulunduğumuz teknoloji ve bilim çağında yaşanan hızlı gelişme ve değişimler karşısında her alanda etkilenmeler olduğu gibi hukuk ve güvenlik alanında da teknolojinin faydalarından yararlanmak için çalışmalar yapılmakta ve bu yapılan çalışmalar ışığında gelişen teknolojinin kullanım alanı genişlemektedir. Teknolojinin son derece hızlı değişimi sonucunda toplumun yaşantısına olan etkisi göz önüne alındığında, hukuk ve güvenlik anlamında gelişen teknolojinin getirdiği yenilikler karşısında yeni düzenlemeler yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçlardan bir tanesi de kişisel verilerin güvenliğidir. AB ülkelerinde birçok açıdan düzenlenen kişisel verilerin korunması hakkı, Türkiye'de 07 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile kapsamlı bir şekilde düzenlenmiş ve kendini hissettirmiştir. Bu çalışma ile kolluğun önleme yetkisi kapsamında kişisel verileri ne şekilde topladığı, işlediği ve nerelerde değerlendirildiği konuları üzerinde durulacaktır. Ayrıca AB ülkelerinde kolluk tarafından kişisel verilerin nasıl elde edildiği ve işlendiğine, yetkilerinin kapsamının ne olduğuna, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı ve Anayasa Mahkemesi kararlarına yer verilerek detaylandırılmıştır. Diğer taraftan kişisel verilerin işlenmesi kapsamında kolluk birimlerinin faaliyetlerini kapsamı dışında bırakan KVKK ve konu kapsamında Avrupa ülkelerinde uygulanmakta olan hukuk kuralları üzerinde durulmuştur. Kolluğun önleyici faaliyetleri kapsamında kişisel veri elde etme ve işlemesindeki istisnalar, KVKK'ye ve Avrupa ülkelerindeki düzenlemelere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the face of the rapid developments and changes in the technology and science age we are in, studies are being carried out to take advantage of the technology in the field of law and security as well as the effects of technology in the field of law and security and the technology developed in the light of these studies usage area is expanding. Given the impact of the society on the realization of the technology as a result of the extremely rapid change, the need to make new arrangements has emerged in the face of innovations brought by technology developing in terms of law and security. One of these needs is the security of personal data. The right to protection of personal data organized in many ways in EU countries, Turkey on April 7, 2016 in the Turkish Official Gazette published by the law of the Protection of Personal Data No. 6698 (KVKK) and has been extensively regulated and felt. With this study, the topics of how the law enforcement collects, processes and where it is evaluated within the scope of the authority to prevent personal data will be emphasized. In addition, how personal data is obtained and processed by law enforcement in EU countries, what is the scope of their powers, the European Court of Human Rights, It is detailed with the European Court of Justice and the Constitutional Court decisions. On the other hand, KVKK, which excludes the activities of law enforcement units within the scope of processing personal data, and the rules of law that are being implemented in European countries within the scope of the subject. Exceptions in obtaining and processing personal data within the scope of the preventive activities of the law enforcement have been evaluated according to KVKK and regulations in European countries.