İdare Hukuku bağlamında kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in the context of Administrative Law
- Tez No: 764920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR CAN EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kişisel verilerin korunması kavramı ile ilgili ülkemizdeki hukuki düzenlemeler yakın geçmişe dayanmaktadır. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 07.04.2016 tarihli ve 29677 sayılı Resmî Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda, kişisel verinin tanımı yapılmış olup, bununla beraber kişisel verilerin işlenmesi, Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, ilgili kişi, veri işleyen, veri kayıt sistemi, veri sorumlusu gibi kavramların tanımı yapılmıştır. Kişisel verilerin işlenmesinde uyulacak ilkeler ile kişisel verilerin işlenme şartları, kişisel verilerin aktarılması gibi kavramlar açıklanmıştır. İdare kamu hizmetini yerine getirebilmek, kamu güvenliğini sağlamak ve kamusal faaliyetlerini yürütebilmek için vatandaşların kişisel verilerine ihtiyaç duymaktadır. Devletin bu hizmetleri yerine getirebilmesi için son derece geniş bir kişisel veri işleme alanına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu durum devletin veri sorumlusu olarak tabi olduğu yükümlülüklerini de artırmaktadır. İdare, temel hak ve özgürlüklerden olan kişisel verilerin korunması için gerekli tüm tedbirleri almakla yükümlüdür. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel verinin tanımı, unsurları, hassas veriler ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda bahsi geçen kavramlarla ilgili açıklamalar yapılarak kişisel verilerin hukuki niteliğiyle ilgili görüşlerden bahsedilmiştir. Aynı zamanda kişisel veri hukukunun tarihi gelişimi, konumuzla ilgili uluslararası hukuktaki düzenlemeler ve kişisel verilerin korunması ile ilgili ülkemizdeki düzenlemelerden bahsedilmiş olup kişisel verilerin korunmasının anayasal dayanakları, özel hukuk, ceza hukuku ve kolluk faaliyetlerinde kişisel verilerin korunması hususları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise idari sorumluluk hususunda kısaca açıklamalar yapılarak, kişisel verilerin korunması dolayısıyla idarenin sorumluluğu konusu ele alınmıştır. İdarenin yürütmekte olduğu kamu hizmetleri dolayısıyla kişisel veri işleme faaliyetleri sonucunda ne tür sorumlulukları doğabileceği hususu, kişisel veri işlerken uymakla yükümlü olduğu temel ilkeler, konumuzla alakalı iptal davaları, tam yargı davaları, Danıştay kararları, idarenin kişisel verilerin korunması hakkını ihlal edebilecek uygulamaları ve Kişisel Verilerin Korunması Kurumunun yapısı ve kararlarına ilişkin açıklamalara yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
The legal regulations in our country regarding the concept of protection of personal data are based on the recent past. The Law on Protection of Personal Data No. 6698 entered into force by being published in the Official Gazette dated 07.04.2016 and numbered 29677. In the Personal Data Protection Law, personal data is defined. In addition to this, concepts such as processing of personal data, Personal Data Protection Board, Personal Data Protection Authority, data subject, data processor, data recording system, data controller have been defined. Concepts such as the procedures and principles to be followed in the processing of personal data, the processing conditions of personal data, the transfer of personal data are explained. The administration needs the personal data of citizens in order to perform public service, ensure public safety and carry out public activities. The state needs an extremely wide area of personal data processing in order to provide these services. This situation also increases the obligations of the state responsible for the data. The administration is obliged to take all necessary measures for the protection of personal data, which is one of the fundamental rights and freedoms. The thesis consists of two main parts. In the first part, explanations about the definition of personel data, its elements, sensitive data and the concept mentioned in the law on the protection of personal data are made, and opinions on the legal nature of personal data are mentioned. At the same time, the historical development of personal data law, the regulations in international law related to our subject and the regulations in our country regarding the protection of personal data are mentioned, the constitutional bases of the protection of personal data, the protection of personal data in private law, criminal law and law enforcement activities are explained. In the second part, firstly, a brief explanation is given on administrative responsibility and the responsibility of the administration due to the protection of personal data is discussed. It has been explained what kind of responsibilities the administration may arise as a result of personal data processing activities due to the public services it carries out, the basic principles that it is obliged to comply with during personal data processing activities, the cancellation cases related to our subject, the cases of full remedy, the decisions of the Council of State, the practices that may violate the administration's right to protection of personal data. It includes explanations regarding the structure and decisions of the Personal Data Protection Authority.