Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununa göre yabancıların Türkiye'de ikameti
According to the Law on Foreigners and International Protection of residence of foreigners in Turkey
- Tez No: 380789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE BARAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile hukukumuzda ilk defa yabancılar hukuku mevzuatı bir araya getirilmiştir. 1950 tarihli, günümüz yabancılar hukuku gereksinimlerine cevap veremeyen Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun, YUKK' un yürürlüğe girmesini müteakip yürürlükten kaldırılmıştır. Yabancıların ülkeye giriş çıkışlarını düzenleyen 1950 tarihli Pasaport Kanunu'nun da birçok hükmü YUKK ile yürürlükten kaldırılmıştır. Ancak Pasaport Kanununun bazı hükümleri hala yürürlüktedir. YİSHK gibi tamamen yürürlükten kaldırılmamıştır. Mevcut AB düzenlemeleri referans alınarak hazırlanan YUKK ve bu Kanunun ikamet ile ilgili yeni düzenlemeleri çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamızda, YUKK'a göre ikamet izni, bu iznin alınacağı merci, ikamet izni muafiyetleri, YUKK ile hukukumuza yeni giren ikamet izni türleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreigners and International Protection Code numbered 6458 pairs all Turkish foreigners rules up for first time. Old Code dated 1950 was not suitable for fulfilling the needs that abolished with establishing the new Code numbered 6458. While some rules of Turkish foreigner law is abolished by new code, also some other rules of especially Passport Code still exist. Our thesis is about this new Code and parts of this Code which are about the residence in the referance of the new European Union regulations. In our work, according to new code numbered 6458 residence permit, institution that gives this permit, exemptions about residence permit and new residence permit kinds is tried to be explained in detail.