Molla Fahreddin el-Arnâsî el-Batmanî'nin hayatı ve fıkhî yönü
  1. Tez No: 380795
  2. Yazar: MUHAMMED LATİF ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Molla Fahreddin, 1910-1972 tarihleri arasında Türkiye'nin Güneydoğusunda yaşamış bir alim, mutasavvuf ve yazardır. Molla Fahreddin'in birçok ilim dalında eserleri bulunmaktadır. Bu eserlerin çoğu matbuʻdur. Ayrıca Molla Fahreddin, yaşadığı bölgede tasavvufî faaliyetlerde bulunmuş ve birçok kişiyi irşat etmiştir. Molla Fahreddin, tedrisat ile meşgul olmuş, yetiştirdiği talebeler vasıtasıyla çok büyük kitlelere hitap etmiştir. Molla Fahreddin'in bu etkisi, eserleri ve talebeleriyle günümüze kadar devam etmiştir. Molla Fahreddin, İslam aleminin problemleriyle ilgilenmiş, İslam alemi arasında birliği sağlayacak olan ümmet fikrini telkin etmiştir. Fikri ve mezhebi farklılıkları bir tarafa bırakıp, Müslümanları ümmet paydasında birliğe çağırmıştır. Yaşadığı dönemin gelişmelerini yakından izlemiştir. Özel bir fetva kitabı hazırlamamakla birlikte, müsvedde halinde farklı konularda azımsanmayacak miktarda fetvaları mevcuttur. Molla Fahreddin, özetlemeye çalıştığımız bu durumuyla bilim dünyasında hak ettiği ilgiyi beklemektedir. Maalesef yaptığımız araştırmalara göre hacmi küçük birkaç araştırma hariç, kendisi ve eserleri hakkında herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Bu sebepten dolayı Molla Fahreddin ile ilgili ulaşabildiğimiz eserleri tetkik attık. Bunun yanında çalışmamıza katkı sağlamak amacıyla konuya vakıf olan şahıslarla görüşmeler yaptık. Çalışmamız, bu alanda azda olsa faydalı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Mullah Fakhr al-Din (Molla Fahreddin) who lived in Southeast of Turkey between 1910-1972 a scholar, sufi and writer. Mullah Fakhr al-Din has got a lot of works in many branch of Islamic sciences. Most of these works are printed. Also Mullah Fakhr al-Din has been in mystical activities in the area which lived and englightened on many people. He goes on teaching and reached to the masses via his students. He was concerned with the problems of Islamic World and he infused into the idea of Ummah. He hasn't prepared a special fatwa book but he has got a lot of fatwas on the different issues. Mullah Fakhr al-Din's life, ideas and fatwas deserve attention in academic area. So we intent studying this subject. Unfortunately, according to our research study, except a few small volume, about himself and his work there has not been any scientific study. For this reason, we work directly with Mullah Fakhr al-Din's works. Besides, in order to contribute to the study subjects we had talks with other parties. Our thesis would seem to be least bit helpful.