Düşük doz ultrasonun fibroblast kültürleri ve yara iyileşmesi üzerine etkileri
- Tez No: 38080
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
84 6. ÖZET Bu ön çalışmada 0.1-0.5 W, 1 MHz STPA ultrasonun in vitro koşullar da fibroblastlara etkileri gösterilmiştir. Ultrasonun doz ve frekansı herhangi bir ısı veya kavitasyon etkisi yaratmayacak yükseklikte olduğundan, deney sonuçları hücre zarının mekanik etkilenimine bağlanmıştır. Swiss albino AT6 fibroblastlarında bu etki sonucu bir G0-G-| transformasyonu gözlenmiştir. Bu durum, hücrelerin belirli bir rezonans frekans ve dozuna sahip olmaları ve bu özellikte bir ultrasonla karşılaştıklarında spesifik bir fizyolojik cevap gösterdikleri şeklinde yorumlanabilir, in vitro çalışmada fibroblastlarda 0.1 W, 1 MHz ve 0.5 W, 1 MHz US'un, 3 MHz US'a göre G^ transformasyonunda daha etkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, 0.5W, 1MHz ultrasonun in vivo olarak. domuzlarda yara iyileşmesine etkileri incelendi. Domuzlarda tam kalınlık deri yaralarına 21 gün süre ile 5'er dakika ultrason uygulamasının, derinin mekanik özelliklerini geliştirdiği saptanmıştır. Bu durum düşük doz ultrasonun biyolojik etkileri olduğunu belirtmektedir. Bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
85 7. SUMMARY With this preliminary study ultrasound has been shown to have a dis tinct effect on in vitro fibroblasts (0.1-0.5 W, 1 MHz STPA). The dose and fre quency of insonation was not high enough to cause any increase in temper ature or cavitational changes. The result has been linked to the direct membrane perturbation and activation of specific cell function, in this case causing Go - Gi transformation of swiss albino AT6 fibroblasts. In this case it is understandable that the cell has a distinct“resonant”frequency and a dose to under a specific physiologic alteration. This seems to be true, since Go - Gi transformation effects seen at 1 MHz freq. at various doses seem to decrease at 3 MHz. These in vitro findings are also tested in vivo. In pig ex periments the wounds with ultrasound treatment (5 minutes for 21 days) showed an increase of strength. This confirms the effects of low dose ultra sound on biological tissues and the necessity for further scientific studies in this matter.