Diaminobenzo[c]sinnolin temelli polimer ve metal katkılanmış polimer kompozitlerinin spektroskopik ve elektrokromik karakterizasyonları
Spectroscopic and electrochromic characterizations of diaminobenzo[c]cinnolines based polymer and doped polymer metal composites
  1. Tez No: 380824
  2. Yazar: EDA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KAMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında, yapısında temel olarak benzo[c]sinnolin bulunduran 3,8-diaminobenzo[c]sinnolin (DABS), 3,8-diamino-4,7-bis(fenilazo)benzo[c]sinnolin (DABFABS), 3,8-diamino-7-bis(4-sülfofenilazo)benzo[c]sinnolin (DASFABS), 3,8-diamino-4,7-bis(4-dekilfenilazo) benzo[c]sinnolin (DABDFABS) monomerlerinin elektrokimyasal olarak polimerleştirilmesi sağlanmış ve elde edilen iletken polimerlerin spektroskopik ve elektrokromik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca her bir polimerin ayrı ayrı Au, Pd ve Ag ile polimer/metal kompozit filmleri elektrokimyasal olarak üretilerek polimerik yapı içerisine biriktirilen metal parçacıkların polimerlerin elektrokimyasal ve elektrokromik davranışına katkısı araştırılmıştır. Polimerler ve polimer/metal kompozitler potansiyodinamik yöntem ile üretilmişlerdir. Monomer ve polimerlerin yapısal karakterizasyonları Fourier Dönüşümlü Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile gerçekleştirilmiştir. Polimerler ve polimer/metal kompozitlerin yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile, optik ve elektrokromik davranışları ultraviyole-görünür (UV-Vis) bölge absorpsiyon spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Polimerlerin ve polimer/metal kompozitlerin 10-1 S/cm mertebesinde yüksek iletkenlik değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Poli-DABS, poli-DABFABS, poli-DASFABS ve poli-DABDFABS polimerlerinin optik bant boşluğu değerleri sırasıyla 2,01 eV, 1,95 eV, 1,89 eV ve 1,84 eV olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3,8-diaminobenzo[c]cinnoline (DABC), 3,8-diamino-4,7-bis(phenylazo)benzo[c]cinnoline (DABPABC), 3,8-diamino-7-bis(4-sulphophenylazo)benzo[c]cinnoline (DASPABC), 3,8-diamino-4,7-bis(4-decylphenylazo)benzo[c]cinnoline (DABDPABC) monomers basically containing benzo[c]cinnoline moiety in their structures were electrochemically polymerized and spectroscopic and electrochromic properties of obtained conducting polymers were investigated. In addition to this, polymer/metal composite films were produced electrochemically from each polymer with Au, Pd and Ag separately and the contribution of metal particles to the electrochemical and electrochromic behaviour of polymers was investigated. Polymers and polymer/metal composites were producted with potantiodinamic technique. Structural characterizations of monomers and polymers were carried out by using FTIR spectroscopy. Surface morphologies of monomers and polymers were identified by using SEM technique and their behaviours of optic and electrochromic were characterized with UV-visible absorpsiyon spectroscopy. It was determined that polymers and polymer/metal composites had 10-1 S/cm degree highly conductivity values. Optic band gap values for poly-DABC, poly-DABPABC, poly-DASPABC and poly-DABDPABC were found as 2,01 eV, 1,95 eV, 1,89 eV and 1,84 eV, respectively.