Taç eter grubu taşıyan (karışık) azot-oksijen donörlü yeni makro siklik ligantların sentezi ve kompleks oluşumunun incelenmesi
  1. Tez No: 29491
  2. Yazar: İSMAİL DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET 3, 4; 9, 10-Dibenzo-13, 14-benzo ( 15-crown-5)-l, 12-diaza-5,8-dioksasiklo- tetradekan [t^J'nin sentezi için 3,4:9,10-Dibenzo-13,14-benzo(15-crown-5) l,12-diaza-5,8-dioksasiklotetradekan-l,ll-dien [Lj] kullanılmıştır. Bu madde ise 1,4-Bis (2'-formilfenil)-l,4-dioksabutan'ın 4',5'-Diaminobenzo (15-crown-5) ile muamelesinden elde edilmiştir. Cu(II), Ni(II) ve Co(II) metallerinin N2O2 donor setlerini içeren Lj ve L2 makrosikliklerinin reaksiyonları incelendi. Fiziksel ölçümler sonucunda bu halkaların tümünün adı geçen geçiş metalleri ile 1:1 oranında kompleks oluşturduğu görüldü. Yeni makrosikliklerin yapısı ve geçiş metalleri ile verdikleri 1 13 kompleksler Elementel Analiz, H, C-NMR, İR, UV-VIS ve Kütle Spektrofo- tometresi ile açıklanmıştır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY 3,4:9,1 O-Dibenzo-1 3, 1 4-benzo ( 1 5-crown-5 ) -1, 1 2-diaza-5, 8-dioxacyclo- tetradecane [L2I has been synthesized from 3,4:9,10-dibenzo-13,14-benzo ( 1 5-crown-5 ) -1, 1 2-diaza-5, 8-dioxacy e lot e tradecane-1, 1 1 -diene [ L j ] which was synthesized by treating 1,4-bis (2'-fomylphenyl)-l,4-dioxabutane with 4',5,-diaminobenzo (15-crown-5). The interaction of Cu(II), Ni(II) and Co(II) with two macrocycles Lj and L2, each containing N2O2 donor set, has been investigated. Physical measurements indicate that all of these rings form 1:1 complexes mentioned transition metal ions. The structure of new macrocycles and their transition metal complexes are propased to 1 13 elemental analysis, H, C-NMR, IR, UV-VTS and Mass spectromety. Ill