Alternatif toprak işleme uygulamalarının CO2 emisyonu üzerindeki etkileri
Effects of different tillage applications on soil CO2 emissions
- Tez No: 380846
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÇARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, geleneksel ve azaltılmış toprak işlemenin CO2 emisyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada geleneksel toprak işleme uygulamasında; kulaklı pulluk - kültivatör+döner tırmık kombinasyonu, azaltılmış toprak işleme uygulamalarında; yatay milli“L”tipi, yatay milli“I”tipi ve düşey milli rotatiller kullanılmıştır. Deneme sonucunda toprağın ağırlıklı ortalama çapı 6,53 - 9,54 mm, anızın gömülme oranı % 52,78 - 70,37, sezon sonu atmosfere dolaylı olarak salınan CO2 emisyonu değerleri 2149 -2301 kg/da ve yakıt tüketiminden kaynaklanan CO2 emisyonu değerleri 2,52 - 10,52 kg/da aralığında değişmektedir. Toprak işleme derinliği ve CO2 emisyonu arasındaki ilişki önemli bulunmuştur. Sonuç olarak uygulamalar CO2 bakımından değerlendirildiğinde, YMIT (yatay milli“I”tipi rotatiller) uygulaması en uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on CO2 emission of conventional and reduced tillage were investigated. Conventional tillage (moldboard plow-cultivator+rotary harrow combination) and reduced tillage (horizontal shaft“L”type, horizontal shaft“I”type and vertical shaft rotory tiller) are used. At the end of the expriments, the mean weight diameter of soil, the stubble burying rate, seasonal total emission and emissions from fuel comsumption varied from 6.53 to 9.54 mm, 52.78 to 70.37%, 2149 to 2301 kg/da and 2,52 - 10.52 kg/da respectively.