IPARD kapsamında faydalanıcıların özelliklerinin değerlendirilmesi: Konya ili örneği
Evaluating the properties of beneficiaries as part of IPARD programme: A case study in Konya
  1. Tez No: 380860
  2. Yazar: ŞENOL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT DİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, kırsal kalkınma alanında ülkemizin yararlandığı IPARD programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan faydalanıcıların özelliklerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla tam sayım yöntemine göre faydalanıcılarla yüz yüze görüşülerek bir anket çalışması yapılmış, alınan cevaplar ile hem faydalanıcıların özellikleri hem de IPARD programı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Program kapsamında sözleşme imzalanmış 32 adet proje sahibi ile anket çalışması yapılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesi aşamasında popülâsyonun küçük olması ve istenilen bilgilere ulaşmanın mümkün olması nedeniyle örnekleme yöntemi olarak“tam sayım”yöntemi kullanılmıştır. Anket verileri çizelge, grafik, ortalama, yüzde hesapları kullanılarak araştırma bulguları bölümünde değerlendirilmiştir. Ayrıca üç başlık altında GZFT analizi yapılmıştır. Sonuçta, faydalanıcıların hepsinin tarımsal örgütlere üyeliklerinin olduğu ve teknoloji kullanımına açık oldukları tespit edilmiştir. IPARD programının işleyişinden genel bir memnuniyet olmakla birlikte, programın yeterince tanıtılmadığı ve faydalanıcılar açısından karmaşık bir yapı arz ettiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, kırsal alandaki desteklerin tek bir çatı altında toplanarak basitleştirilmesi ve bölge koşullarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is aiming at evaluating the properties of beneficiaries, entitled grant as part of IPARD programme utilized by Turkey as well in rural development sector. It was conducted a face to face survey study with these beneficiaries within this context. It was tried to both assest the properties of beneficiaries and got under the drawn attention spotlight of IPARD programme. We conducted 32 surveies studies with owner of the project signed up in the first stage of IPARD programme. It was used the complete counting method as a sample survey method due to reach the data easily and small population in the enterprices. The survey data were evaluated in findings chapter by using chart, graph, average and percentage computation. In additon to these findings, SWOT analysis was performed under 3 three categories. As a results of this study, it was found that all the beneficiaries are member of agricultural producer groups and are willing to use the technology. As well as they are generally satisfied with working of IPARD programme, IPARD programme has not been publicized sufficiently and has been found a complexity structure in terms of beneficiaries. It was recommended that all of the grands should be simplified by uniting under one roof and tailored to regional conditions.