Farklı zamanlarda hasat edilen ve tarla silosunda bekletilen şeker pancarında silolama süresinin verim ve kaliteye etkisi
The effect of storage duration on the yield and quality of sugar beet, harvested and storaged in field different times
- Tez No: 380859
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, 2013 yılında Ankara ekolojik şartlarında farklı zamanlarda hasat edilen ve tarla silosunda bekletilen şeker pancarının kökünde meydana gelen ağırlık ve kalite kayıplarını belirlemek amacı ile Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Etimesgut Deneme İstasyonunda yürütülmüştür. Araştırmada Pauletta ve Bison olmak üzere iki çeşit kullanılmıştır. Deneme, farklı hasat tarihleri ve farklı bekleme süreleri için ayrı ayrı planlanmış ve 4 tekerrürlü olarak Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre yürütülmüştür. Her iki denemede de, çeşitler ana parseli oluşturmuştur. Şeker pancarı köklerinin verim ve kalite analizleri hem farklı hasat tarihlerinde (23 Eylül, 26 Eylül, 29 Eylül, 2 Ekim, 5 Ekim, 8 Ekim) hem de hasattan 3, 6, 9, 12 ve 15 gün bekletildikten sonra yapılmıştır. Araştırmada; kök verimi, şeker oranı, ağırlık kazanç ve kayıpları ile şeker kazanç ve kayıplarına ait analizler yapılmıştır. Ayrıca usare safiyeti, sodyum, potasyum, zararlı azot ve kuru madde analizleri de yapılarak değerlendirilmiştir. Denemede en yüksek kök verimine Pauletta'da 5 Ekim, Bison'da 8 Ekim'de, en düşük verime ise her iki çeşitte de 26 Eylül'de ulaşılmıştır. En yüksek şeker oranına Pauletta'da 26 Eylül'de, Bison'da ise 2 Ekim'de ulaşılmış, en düşük şeker oranı ise Pauletta'da 23 Eylül'de, Bison'da ise 5 Ekim'de tespit edilmiştir. Denemede tarla silolarında bekletilen pancarlarda çeşide göre % 29,91'e kadar ağırlık kaybı tespit edilmiş, ağırlık kaybı sonucu kuru madde ve şeker oranında yükselme olmuş fakat ağırlık kaybı daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the weight and quality losses in the roots of sugar beet harvested at different times and stored in silos in the field. Trials were conducted at the field of Sugar Institute, Etimesgut Experimental Station, Ankara in 2013. Two types were used in this research be about Pauletta and Bison. Experiments were planned in the roots of sugar beet harvested at different times and stored in silos and were conducted according to split plot in a randomized complete block with four replications. In this experiment, types were created main blocks. The beets yield and quality were analyzed both at different harvest days (September 23, 26, 29, October 2, 5, 8) and 3, 6, 9, 12, 15 days after harvesting. Moreover, juice purity, sodium, potassium, alpha-amino nitrogen, dry matter analyzes were also made. The highest root yield were obtained when the beets harvested for Pauletta on October 5 and for Bison on October 8. The lowest yield was obtained when the beets harvested on September 28 in both varieties. The highest sugar content were obtained for Pauletta on September 26, for Bison on October 2. The lowest sugar content were obtained for Pauletta September 23, for Bison October 5. The weight-loss has been detected at a rate of 29,91 % in beets stored in field silos. As a result of this, dry matter and sugar content-loss were increased but the beet yield decreased more.