Konya ekolojik şartlarında farklı gübre dozlarına göre yetiştirilen dağçayı türlerinin (Sideritis spp.) kurutma yöntemlerine göre drog verimi ve bazı kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of on some of quality characteristics and drug yield according to the methods of drying of mint (Sideritis spp.) species cultivated different fertilizer doses in Konya ecological conditions
- Tez No: 380876
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma 2012-2013 yılında Konya ekolojik şartlarında farklı azot (0, 5 ve 10 kg/da) dozlarında yetiştirilen Sideritis congesta ve Sideritis stricta' nın verim ve kalite özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada tarla denemeleri Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tıbbi Bitkiler Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde kalite analizler ise Tıbbi Bitkiler Laboratuvarında yürütülmüştür. Tarla denemeleri tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Bu çalışmada 3 farklı gübre dozlarında yetiştirilmiş olup Sideritis congesta ve Sideritis stricta dan elde edilen sonuçlara göre; sırasıyla bitki boyu 58,66- 64,33 cm, çiçekli dal sayısı 49.00-55.00, yaş çiçek verimi 446.66- 623.33 kg/da, uçucu yağ oranı 0,24-0,33 ml/100g ve uçucu yağ bileşenlerinde β -pinene oranı %43.245-48,459 arasında değişim göstermiştir. Sideritis stricta bitki boyu 118.33- 138,66 cm, çiçekli dal sayısı 14.30- 32.60, yaş çiçek verimi 513.33-743,33 kg/da, uçucu yağ oranı 0.07- 0,10 ml/100g, ve uçucu yağ bileşenlerinde β -pinene oranı %27.8-38,666 arasında değişim göstermiştir Bu araştırma sonuçlarına göre; Konya ve benzer ekolojilerde 10 kg/da azot gübresi uygulamasında dağ çayı türlerinin (Sideritis congesta and Sideritis stricta) drog çiçek verimi için yetiştirilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted under Konya ecological conditions to determine the effect on yıeld and quality some characters of nitrogen fertilizers applied at the different doses of Sideritis congesta and Sideritis stricta in Medicinal Plants laboratory and Medicinal Plants Experimental Farm of Agriculture Faculty, Selcuk Universty. Experiment was designed and applied in randomized complete plot design with three replications in the year of 2012-2013. According to results of this researh; the plant height of Sideritis congesta 58.66-64.33 cm, the number of flowering branches 49.00-55.00, fresh flowering yield 446.66-623.33 kg / da, essential oil yield 0.23-0.33 % and major essential oil component (β –pinene) was varried between. 43.245 and 48,459. Morever, The plant height of Sideritis stricta 118.33-138.66 cm, the number of flowering branches 14.30-32.60, fresh flowering yield 513.33-743.33 kg / da, essential oil yield 0.06-0.10% and major essential oil component (β –pinene) was varried between. 27.8 and 38,666. % According to the results of this research; The highest drug flower yield and essential oil yield for mountain tea in Konya and similar ecology 10 kg/da nitrogen fertizer application is reasonabled.