Kaliks[4]aren immobilize çok duvarlı karbon nanotüp bazlı bir modifiye karbon pasta elektrot kullanılarak bazı metallerin eş zamanlı tayini
Calix[4]arene immobilized on multi-walled carbon nanotube based on a modified carbon paste electrode using some of the metals simultaneous determination
- Tez No: 380877
- Danışmanlar: DOÇ. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ağır metal tayini için, yeni sentezlenen kaliksaren ve çok duvarlı karbon nanotüp bazlı bir modifiye karbon pasta elektrot hazırlandı. Çeşitli ağır metaller denendi. Uygun görülen Cd(II) ve Pb(II), kaliks[4]aren immobilize çok duvarlı karbon nanotüp immobilize edildi. Hazırlanan modifiye elektrot için optimum çalışma koşulları ve performans faktörleri incelendi. Modifiye elektrot için optimum pH, kaliks[4]aren immobilize çok duvarlı karbon nanotüp miktarı, tampon derişimi ve çalışma potansiyeli sırasıyla; 3.0 mg, 0.15 M ve -0.900 V olarak bulundu. Modifiye elektrodun biriktirme süresi 180 s, karıştırma hızı 400 RPM ve tekrarlanabilirliğinin hesaplanması sırasında ölçülen akım farkı değerlerinin bağıl standart sapması Pb(II) için % 1.86 ve Cd(II) için % 0.83' dür. Modifiye elektrodun cevabına girişim etkisi yapan diğer türlerin etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study for the determination of heavy metals, the new synthesized calixarene and multi walled carbon nanotube-based modified carbon paste electrode prepared. A variety of heavy metals was attempted. Eligible Cd(II) and Pb(II), Calix [4] arene was so immobilized-walled carbon nanotubes immobilized. Prepared by modified electrode for optimum working conditions and performance factors were examined. Modified electrode for optimum pH, Calix [4] arene immobilized multi-walled carbon nanotube quantity, buffer concentration and work potential, respectively; 3.0 mg, 0.15 M and -0.900 V found. Modified electrode deposition time 180 s, mixing speed of 400 RPM and relative standart deviation of current differences of reproducibility were 1.86 % for Pb(II) and 0.83 % for Cd(II). Modified the response electrode the interference effect of other types of effects were examined.